Irak'a giden yumurta sayısı azaldı

Irak'ta yaşanan gelişmeler yüzünden Balıkesir'den bu ülkeye yapılan yumurta ihracatının gerilediği bildirildi.

Irak'a giden yumurta sayısı azaldı

Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gıda üretimi açısından "Türkiye'yi doyuran il" olarak nitelendirilen Balıkesir'in beyaz et ve yumurtada önde geldiğini söyledi.

İl genelinde 6 milyon yumurta tavuğu bulunduğunu dile getiren Kula, günlük yaklaşık 5 milyon yumurta üretildiğini, önemli kısmının da aylardır Irak'a ihraç edildiğini anlattı. Kula, Balıkesir'in günlük beyaz et üretiminin ise 700 ton civarında olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Yumurta ve beyaz et ihracatında Irak en iyi pazarlarımızdan birisi. Türkiye'den haftada 250 tır yumurta gidiyordu. Irak'ta yaşanan gelişmelerin ardından yumurta ihracatı geriledi. Ülkenin bir bölümünde resmen savaş var. Karışık ortam, yumurta ve beyaz et ihraç eden Balıkesir'i de çok etkiledi. Bu ülkeye yaptığımız yumurta ihracatı haftalık 10 tırdan 5 tıra, beyaz et dış satımı ise 20 tırdan 10 tıra geriledi. Bir tırın 360 bin yumurta aldığı hesap edildiğinde şimdilik ihracattaki kaybımız haftalık 1 milyon 800 bini buldu."

Kula, Kuzey Irak'a kısmen de olsa yumurta göndermeye devam ettiklerini ancak ülkenin diğer bölgelerine ihracatın tamamen durduğunu vurgulayarak, "Yarı yarıya azalma sektör açısından çok önemli. İhracatın bu şekilde duraklaması üreticileri olumsuz etkiliyor. Irak'a ihracatın tamamen durmasından endişe ediyoruz. Umarız en kısa sürede her şey yoluna girer, sektör de yaşadığı sıkıntıları büyümeden aşar" diye konuştu.

Kaynak: AA
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 00:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER