banner72

Kaçkar Devlet Hastanesine Sahip Çıkalım!

Abdullah Uzun Yazıyor...

Kaçkar Devlet Hastanesine Sahip Çıkalım!

Sağlık çok önemlidir.
İnsanlar her ne kadar hastalıklardan kendilerini korumaya çalışsalar da yine de hastalanmaktan kurtulamıyorlar. Bu zaten mümkün de değil.
Biz orta yaş üstü kişiler eskiden hangi şartlarda hastanelerde tedavi görüldüğünü çok iyi biliriz. Kim ne derse desin sağlık hizmetlerinde çok büyük atılımlar gerçekleşmiştir.
Eksikliklerimiz yok mu? Elbette vardır.
Sosyal ihtiyaçlar asla bitmeyeceği gibi insan odaklı yatırımlarda bu oranda devam ediyor ve de edecektir.

Bilindiği gibi Pazar Devlet Hastanesi zamanında çok büyük hizmetler vermiştir. Ardeşen de öyle. Bu iki hastanemiz o dönemin kıt imkânlarıyla, sağlığını kaybedenlere şifa olmuşlardır.
AK Parti hükümeti döneminde sağlık politikalarında çok önemli değişiklikler yapılmıştır. Yeni kurulan modern hastaneler, sağlık ocakları, acil servisleriyle modernizasyona gidilmiştir. Bu süreç içinde Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Hemşin ve Çamlıhemşin ilçelerini kapsayan bölgeye Hamidiye'de Kaçkar Devlet Hastanesini inşa edilmiştir. Bu hastane kurulduğu günde bugüne çok güzel hizmetlere imza atmıştır.
Hastanemiz doktor yönünden yeterli değildir. Bunu inkâr etmek olmaz. Lakin yine de bölgeye hizmet verme adına her türlü imkânları sağlamaya çalışıyor.
Sağlık hizmeti kolay değildir. Her türlü imkânları sağlasanız dahi bu kurum hakkında şikâyetler asla bitmez.
Pazar’daki ilçe kaymakamımızın Amerika'ya görevli gidişi esnasında kısa bir süre bu görevi yürüten ilçe kaymamız bize Amerika izlenimlerini anlatırken ben kendisine ‘Amerika elbette gelişmiş bir ülke anlatmakla bitmez. İlginç gelen bir iki izleniminizi anlatır mısınız?’ deyince bize ‘Ekip olarak bizleri cezaevlerine ve hastanelere götürdüler. Bizi her ortamda cezaevleri koşullarının elverişsizliğinden dolayı eleştiren Amerika kendi mahkûmlarına adeta çile çektiriyor. Bizdeki F tipleri bile Amerika'nın normal koşuldaki cezaevlerinden daha sağlıklıdır.’ sözünden sonra ardından bana göre çok önemli olan sağlıkla ilgili de şunu dedi: "Amerika'da acil servislerde Profesörler görev yapıyor.” Sorduk “Neden böyle?” diye. Bize "Sağlıkta ilk teşhis ve tedavi çok önemlidir. O yüzden hastanın hastaneye geldiği andaki durumunu tam teşhis edemezseniz, tedaviyi sağlıklı yürütemezsiniz." dediler.

Evet, acil servislerde çok zor koşullarda görev yapan pratisyen hekimlerimiz elbette ellerinden geleni yapıyorlar. Bu hekimlerimiz yeterli olmadığında ki ben bizzat şehidim, uzman doktorlarımız da Kaçkar Hastanesi’nde sabaha kadar hasta bakıyorlar.
Aslında acilde görev yapan hekimlerimiz de branş, yani mütehassıslık sınavları ve eğitimini bitirip bu işe gelmelidirler. Yeni mezun çok değerli hekimlerimizin bu kadar yoğun tempoda sağlıklı hizmet verebilme imkânı yok gibidir.

Kaçkar Hastanesinde doktor sıkıntısı bitmez. İlk önceleri hemen hemen bütün branşlarda doktor varken Rize'ye hasta az gidiyordu. Şimdi ise doktor gelmiyor. Gelince de şartlar uygun olmadığından mecburi hizmetini tamamlayıp hemen gidiyor. Bazı boş branşlara ise haftada bir veya iki kez Rize'den doktor geliyor.

Doktor sıkıntısı sadece bizim hastanede yok. Rize 82. Yıl Devlet Hastanesi’ne yeni atanan başhekimimizi ziyaret ettiğimizde başhekimimiz de aynı dertten yani doktorların yetersizliğinden söz etmişti. Demek ki doktor sıkıntısı sadece Kaçkar Hastanesi’ne ait bir sıkıntı değildir.

Peki, doktor gelmiyor diyoruz; gelenler neden gitmeyi tercih ediyor? Bunun birçok sebebi olduğu gibi bir de bizi ilgilendiren çok önemli bir yönü var. Bu hepsinden önemlidir. Doktorlarımız vatandaşlarımız tarafından rahatsız ediliyor. Elindeki imkânsızlıklardan imkân çıkarmaya çalışıp yöremizdeki hastalara şifa olmaya çalışan bu hekimlerimize neden gereği kadar sahip çıkmıyoruz? Hastalandığımızda hastaneyi ve doktorları adeta seferber ediyoruz. Belki bu bir yönüyle haklı olunup, o anki psikoloji bunu gerektirebilir. Lakin aynı durumu hekimlerimiz için de düşünmemiz gerekmez mi?
Hasta ve yakını hastaneye gelince hekimlerimize sağlıklı çalışma ortamı vermiyor. Bu da hekimlerimizin şevkini kırıyor. Allah göstermesin böyle sağlıksız ortamda tedavide de bir yanlışlık yapıldığında gör o zaman hastanenin ve hekimin durumunu.
Vatandaşlarımızın bu konuda çok hassas olmaları gerekiyor. Bu hastane ve çalışanları hep bizim kardeşlerimiz. Bizim için gece gündüz hizmet veriyorlar. Onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Gecenin bir anında köyden Rize’ye gitmek hemen zaman hem de aciliyetine binaen imkânsız olduğu gibi, ekonomik olarak da sıkıntı verir. Eğer bizler bölge halkı olarak Hastanemize, orada çalışan hekimlerimize ve sağlık elemanlarımıza gerekli sabrı, saygı ve sevgiyi göstermezsek kaybeden onlar değil biz oluruz.
Çok güzel bir alanda çok hoş bir hastane yapıldı. Rize Devlet Hastanesi’nde bile hasta odaları bu kadar düzenli ve hijyenik değil. Tek ve çift kişilik hasta odaları, modern ameliyathaneler, çok iyi doktorlarımız ve bunlara yardımcı olan sağlıkçılarımız var.

Yazık etmeyelim. Bu çalışanlara sabır gösterelim…
Hasta bizim. Görev yapanlar ise başka il ve ilçelerden gelen kardeşlerimizdir. Gurbetten kalkıp yöremize gelerek hemşerilerimize sağlık hizmeti sunuyorlar. Bir gün de onların yerine kendimizi koyalım. Ve o gözlükle bakalım.
Tabi bölgemiz siyasetçilerine de büyük görevler düşüyor. Hastanemizin doktor sayısını artırmak gerekiyor. Eksikliklerini temin edip tam kapasite ile çalışmasını sağlamak onların görevidir. En azından vatandaşın bu yöndeki şikâyetleri ortadan kalkacaktır.
Yerelde yapılması gerekenleri de yapmak gerekir. Bu bölgede görev yapan İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları ve STK’lar bir araya gelip; "Neden doktor gelmiyor? Gelenler neden hemen gitmeyi seçiyor?" gibi sorunlara el atmalıdırlar. Çok değerli başhekimimiz, hastane müdürü ve yetkili kişilerden görüş birliği sağlamalıdırlar. Zor koşullarda görev yapan tecrübeli doktorlarımızı dinlemelidirler.

Pazar ve Ardeşen iki kardeş ilçe geçmişte birçok sıkıntıyı el birliğiyle çözdüler. Umarım bu sıkıntıyı da birlikte çözerler...

Bir de şu var ki biz zaten birleştik. Hamidiye’de Ardeşen ve Pazar melezleşti. Bundan sonra Ardeşen ve Pazar diye iki ilçe demek yerine sorunları ortak olan iki kardeş ilçe desek daha uygun olur.
 
Nelere ortağız bakalım: 1- Bölge Hastanesi 2- Bölge Adliyesi 3-Bölge itfaiyesi ve dördüncü geliyor: Bölge Havaalanı… Geriye ne kalıyor ki?
Saygı ve sevgilerimle…

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2013, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73