banner72

KADIN OLMAK İÇİN EN İYİ 2.ŞEHİR RİZE

Hürriyet Gazetesi TUİK’den edindiği istatistikler ışığında yaptığı araştırmaya göre Rize kadın açısından yaşanacak en iyi 2.şehir.

KADIN OLMAK İÇİN EN İYİ 2.ŞEHİR RİZE
İşte Hürriyet Gazetesinin Pazar ilavesinde Şehriban Oğan imzasıyla yayınlanan o araştırmanın Rize ile ilgili bölümü;

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in 2011 eğitim, siyasete katılım, intihar ve çocuk gelinlere işaret eden ilk evlenme yaşı verilerini kullanarak Türkiye’nin kadınlar açısından en yaşanabilir illerini belirlemeye çalıştık. Toplumsal, ekonomik, siyasi veriler ışığında değerlendirilen iller arasında ilk sırayı yaklaşık 7 milyon kadının yaşadığı İstanbul alıyor. İkinci sırada sürpriz bir ilimiz var: Rize

Rize’de Ailede Kadın Güçlü

Öte yandan Marmara ve Ege bölgesi illerinin paylaştığı ilk 10 sırada sürpriz bir il var: Başbakan Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize. Kadın ve Aile ile Adalet Bakanlıkları’na bilim danışmanlığı da yapan Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aliye Aktaş bunu öncelikle Rize’nin anaerkil aile yapısına bağlıyor ve ekliyor “Rize’yi ilginç yapan en önemli unsurlardan biri kadının aile içinde de güçlü olması. Erkeklerden daha fazla istihdama katılıyor. Pazar değeri olan çay ve fındığı toplayan kadın, onun parasını kendi aldığında ailede kaos çıkmıyor. Parayı istediği gibi yatırıma dönüştürüyor. Evini, tarlasını alıyor, çocuklarına yatırım yapıyor. Bu, piyasa tarafından da desteklenen bir süreç. Tabiatın üreticisi, ürettiğine sahip olan ve ürettiğinin mülkiyeti de kendinde kalan kişi. Ekonomik hayatta kendisi olarak var olan kadın belediye meclisine de giriyor. Eğitimli kadınlar onu ‘sömürülen kadın’ olarak görüyor ama o kadın çok mutlu bu durumdan. Kendilerinden birinin Başbakan çıkması nedeniyle olumlu özdeşim yapmaları da çok yüksek. Onu örnek alıyorlar: “Ben de çalışırsam evlatlarım başbakan olabilir, ben de çalışırsam şöyle varlığım olabilir...” .

Rize’de bir anaokulunda usta öğreticilik yapan Hacer Temizel Albayrak (32) lise mezunu. Evli ve bir çocuğu var. GS yöneticisi Abdürrahim Albayrak’ın yakını. Rize’de kadın olmayı şöyle anlatıyor: “Rize’de erkeklerden çok kadınlar çalışıyor belki ama kadın egemendir. Elinde silahı yoktur ama erkeği sözüne getirir. Yüzde 80’i böyle. Adam bağla bahçeyle ilgilenmediği için kadına da çok fazla karışamıyor. O da kahveden, gezmeden, dışarıdan gelen adama tavrını belli ediyor. Rize kadını çok masum ama mazlum değil. Toplumsal hayata katılımda hareket var.

Son beş-altı yıldır topluma katılım açısından kadınlar kendilerini geliştirdiler. Önceden köyden şehre inmek bile istemezlerdi ama şimdi çocuğunu kreşe bırakıp denize de gidiyor, güne de. Kadınlar maçta, erkekler evde durumuna kadar geldi. Erkekler evde pembe dizi seyrediyor, kadınlar maçtan geliyor gibi durumlar olabiliyor. Rizespor maçlarında tribünler kadın doludur, yaşlımız, gencimiz hepimiz oradayız. Eskiye oranla çalışan kadın daha fazla. Para kadının elinde. Kadın istediği zaman sokağa da çıkar, sinemaya da gider. İki sinemamız var. Ben de iki haftada bir giderim. Erken evlenme yok. Ben 26 yaşında evlendim. Eskiden evde kaldı gözüyle bakılırdı ama şimdi öyle değil. Ancak kadınların eğitimi çok yüksek değil. Annelerimiz yaşındaki birçok kadın okuma-yazma bilmiyor.”

İşte ilk 10

1-İstanbul
2-Rize
3-Kocaeli
4-İzmir
5-Yalova
6-Ankara
7-Tekirdağ
8-Bursa
9-Bilecik
10-Eskişehir

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2013, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73