banner72

Kardeşler Rize'de toğrağa verildi

İstanbul'da, bir cinayete kurban giden iki kardeş memleketleri Rize'de toprağa verildi.

Kardeşler Rize'de toğrağa verildi

      GÖKTÜRK FIRAT
     İki gün önce İstanbul'un Güngören İlçesi Güneştepe Mahallesi'nde meydana gelen olayda, Adıyamanlı oldukları öğrenilen bir grubun silahlı saldırısına uğrayarak hayatlarını kaybeden Mustafa Katırcı (27) ve Adnan Katırcı (35) isimli kardeşler memleketleri Rize'nin Kasarcılar köyünde toprağa verildi.
     Gözyaşının hakim olduğu köyde jandarma tarafından alınan güvenlik tedbirleri dikkat çekti.
     Olayda hayatlarını kaybeden iki kardeşin amcaları Halil İbrahim Katırcı, yapılan saldırının hiçbir vicdana sığmayacağını belirterek, "Bizim İstanbul'da tekstil atölyemiz var. Bu kız burada çalışıyor. Bu kızı yakınları isteği dışında nişanlamışlar.26443 Bizim çocuğumuzla da tanışıp birbirini sevmişler. Kız beşik kertmesi olan sözlüsünün askerliğinin bitmesine 20 gün kala 'İlle de beni kaçıracaksın' diyerek mecbur kıldı. Kızımız 'O benim ağabeyim, ben onunla evlenemem' dedi. Biz o aile ile görüştük. Dediler ki zamana bırakın. Zaman her şeyin ilacıdır. Biz de bu sözlerine güvendik, inandık ona göre hareket ettik. Ben yine de yeğenlerimden tedbirli olmalarını istedim. Ancak yeğenlerim çok temiz kalpliydi. Biz artık akraba olduk. Öyle şey yaparlar mı dediler. Kalplerinin iyiliği ile kendilerini kurban ettiler" dedi.

     İNANCIMIZA AYKIRI HAREKET ETMEYELİM
     Cenaze töreninde ölen kardeşlerin babası İsmail Katırcı'nın bir hayli üzgün olduğu görüldü. Kasarcılar Köyü Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazı öncesi cemaate seslenen cami imamı Hızır Ketenci, müslümanların törelere göre değil inançlarına göre yaşamaları gerektiğini belirterek olayın kan davasına dönüşmemesi için sağduyu çağrısında bulundu.
     Böyle olayları kitabımızın onaylamadığını, peygamberimizin kabul etmediğini anlatan Ketenci, şunları söyledi: "Vicdanlarda kabul etmiyor. Bu tablonun oluşturulması için bizim inancımıza göre hiçbir meşru neden yok. Haksız yere hiçbir cana kıymayın. Biri size saldırır. Canınızı koruma pahasına kendinizi savunursunuz. Var mı ortada böyle bir şey. Bizi inancımız bağlar. Biz Müslüman insanlarız. Düşüncemiz bu olsun. Sözlerimize dikkat edelim. Başkalarına fatura kesmeyelim. Başkalarına bedel ödettirmeyelim. Bu da bizim imtihanımız. Kulağıma gelen şeyler hoş değil. Düşünmeden, söylediği sözün nereye gideceğini hesap etmeden konuşanlarımız var. Sözlerimiz problemin çözümüne sebep olacaksa konuşalım. Yoksa efendimizin sözüne riayet edelim"
     Cenaze namazına, cinayeti işleyen ailenin kızları Fidan Katırcı'yı kaçırarak evlenen, ölen kardeşlerin en küçük kardeşi Kemal Katırcı'nın güvenlik gerekçesiyle katılamadığı öğrenildi.
     Kemal Katırcı yaklaşık bir yıl önce Fidan Katırcı ile kaçarak evlenmişti. Çift, Rize'de gerçekleşen düğün töreni ile hayatlarını birleştirmişti. Fidan Katırcı'nın evlenmeden önce beşik kertmesi olan amcasının oğlu ile isteği dışında evlendirilmeye zorlandığı iddia edildi.


Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2010, 21:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73