Köseoğlu'ndan Yalanlama

Rize’nin İkizdere İlçesi Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu, bazı ulusal ve yerel basın organlarında, İkizdere Vadisi için alınan SİT kararında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı olduğu yönünde çıkan haberleri yalanladı.

Köseoğlu'ndan Yalanlama

Köseoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada birkaç gündür bazı ulusal ve yerel basın organlarında çıkan, ‘İkizdere’de Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun almış olduğu SİT kararını desteklediği’ yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Köseoğlu, “Söz konusu ulusal gazeteden bir muhabir ile telefonda yapmış olduğum röportajda, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun daha önce belediyelerden istemiş olduğu SİT hakkındaki görüş için İkizdere Belediyesi olarak olumsuz görüş ve bölgenin SİT alanı ilan edilmesinin bölgede yaşayan halk için sıkıntı oluşturacağını belirtmiştim. Bu konuda kurul toplantısında kurul üyeleri ile tartıştım. Konu tamamen farklı bir şekilde kaleme alınmış ve yayımlanmıştır. Ben sanki hükümetimle, sayın başbakanımızın ve çevre bakanımızın beyanlarına ters bir beyan vermiş gibi bu gazete tarafından yazılmıştır. Diğer yerel gazeteler de bu haberi alarak yazmışlardır. SİT’e olumsuz olarak baktığımızı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirdim. Onlarla da yaptığım toplantıda bu konunun ciddi sıkıntı oluşturacağını, kurul üyelerinin İkizdere’yi bilmeden SİT kararı vermek istediklerinden dolayı onlarla sözlü münakaşa yaparak, SİT alanı olmaması yönünde itirazımı belirtmiştim. Ancak 33 yıllık mühendislik hayatımın 14 yılını İkizdere HES’de çalışmış ve işletme müdürlüğü yapan bir kişi olarak enerjinin kıymetini çok iyi bilen birisiyim. Bu vadi için yapılması düşünülen sayıları 20’nin üzerinde olan HES’ler mevcut projelerle yapılırsa Turizm Bölgesi ilan edilen ve Türkiye’nin gelecekte turizmde gözbebeği olacak bu vadiden turizm adına bahsetmek mümkün olmayacaktır” dedi.

“Kaybedeceğimiz değerler kazanacaklarımızdan çok daha fazla olacaktır” diyen Köseoğlu “Ortak payda hem enerji üretmek hem de çevreyi korumak olmalıdır. Bu da teknik olarak mümkündür. Muhtemelen ilgili bakanlığımızla bir çalışma yaparak İkizdere’de yüksek sayıdaki HES’lerin bir kısmını elimine yaparak yeniden bir planlamayla bu vadide yapılabilir olan santrallere izin vereceklerdir. Bu konuda basında aleyhime yazılan yazılar kasıtlı olarak yazılmıştır. İlgili gazetelere bunun düzeltilmesi yönünde talebimi bugün kendilerine iletmiştir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2010, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER