Kosova'nın en büyük camisine görkemli açılış

Kosova’nın Mitroviça’nın güney Müslüman bölümünde yapımı tamamlanan 4 bin kapasiteli Bayrampaşa İsa Bey Camisi, törenle ibadete açıldı.

Kosova'nın en büyük camisine görkemli açılış

Geleneksel dokusu ve mimarisi ile ön plana çıkan Mitroviça Bayrampaşa İsa Bey Camisi, düzenlenen programının ardından dualar eşliğinde açıldı. Toplam 2 bin 500 metrekare alana inşa edilen cami, 48 metre yüksekliğinde 2 görkemli minareye sahip.

2 yıldan az süren inşat çalışmalarının ardından caminin açılış töreni Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tërnava, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, Mitroviça Belediye Başkanı ve çok sayıda davetli katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende Bakan Müezzinoğlu konuşmasına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladı. Bir medeniyetin farklı zenginliklerini bugün bir arada yaşadıklarını belirten Müezzinoğlu, “Bu toprakların bu güzel insanlarının dünyaya bir medeniyetin zenginliklerini sunduğunu kaydetti. Hak ve adalet medeniyetinin, ilim ve irfan medeniyetinin, sevgi ve hoşgörü medeniyetinin, barış ve huzur medeniyetinin zenginliklerini bu topraklardan dünyaya sunan bir anlayışın mensuplarıyız bizler” dedi. 

Gençlere seslenen Bakan Müezzinoğlu, “Asla umutsuz, asla karamsar olmayınız. İman ettiğiniz Rabbinizden sonra arkanızda ve yanınızda büyük bir millet var ve kardeşleriniz var. Birlik ve beraberliğimiz, kardeşlik duygularımız bizi yeniden daha güçlü, geleceğe umutla bakan, güvenle bakan noktalara getirecek ve bizlere düşmanlık yapanlara da, onlara iyilikle, güzellikle, sevgiyle, hoşgörüyle hizmet etme anlayışıyla, hizmet eden bir yapıyı inşallah yeniden bu topraklarda da yaşatacağız. Medeniyetimizin bu eseri bu güzel cami her tarihi geçmişimizden getirdiğimiz zenginliklerin, medeniyet anlayışımızın geleceğe taşınmasında bir vesile olacaktır ve inşallah bu eserle Mitroviçalı kardeşlerimiz ve gençlerimiz tarihi geleceğe daha çok umutla, daha çok güvenle bakacak ama sorumluluklarının da arttığını hissedecekler” ifadelerini kullandı.

Törene katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de Kosova’nın arkasında büyük bir kültür, büyük bir medeniyetin olduğunu belirterek, “Kosova öyle başkalarının onayına ihtiyaç duyacak bir ülke değildir. Benim bugün kalben sevincim sadece camilerin yapılması değil, kalben en büyük huzurum, en büyük sevincim bütün bu camileri artık Kosova’da genç kuşakların doldurmaya başlamasıdır. Allah bu camileri gençsiz bırakmasın, Çünkü camilerimiz bizim hem ibadet mekanımız, hem bilgi mekanımız. Biz orada Rabbimizin kitabını, peygamberini öğreniriz, hem birlik mekanımızdır” diye konuştu.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da, her insanın en büyük değerlerinden birinin iman olduğunu, Allah’a inanmak olduğunu belirterek camilerin bu konuda Allah’ın bir evi olarak rolünün büyük olduğunu söyledi. Bakan Yağcılar değerlere yeni değer katacak caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerini ifade etti.
Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tërnava da yaptığı konuşmada, Türkiye devleri, hükümeti ile halkı, Diyanet İşleri ve diğer kurumlarla birlikte, savaş döneminde olduğu gibi şimdi de Kosova’yı her aşamada ve her alanda, siyasi, kültür, din ve ekonomik alanlarda gönülden destekleyerek yardım sağlamasından dolayı şükranlarını ifade etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan da, Türkiye bütün imkanlarını kullanarak Balkan coğrafyasında mevcut Osmanlı eserlerin korunması, yıkılanlarının da yeniden yapılması hususunda canla başla çalıştığını belirterek, bu hususta elinden gelen gayreti gösterdiğini söyledi. Kosova’da restorasyon proje sayısının 30 kadar olduğunu anımsatan Maskan, “Ortak geçmişimizin yeniden inşasını gerçekleştiriyoruz” dedi.
Bayrampaşa belediye Başkanı Atilla Aydıner, İsa Bey Camisinin Kosova halkı ile tarihten gelen birliği ve bütünlüğü ve gelecek nesillere olan bu bütünlüğü de aktaracak yolda bir köprü vazifesi göreceğine inandığını söyledi. Aydıner, “Bu cami iki kardeş ülke olan hem Türkiye hem Kosova’nın ortak dili olacaktır” dedi.

Mitroviça Belediye Başkanı Agim Bahtiri ise, tüm İslam alemini, olumlu düşünen tüm insanları, kalpleri büyük olan insanları birleştirecek bir eser meydana getirildiğine vurgu yaparak, destek ve yardımlarından dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini ifade etti. Camiyi yaptıran Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner tören öncesinde İHA’ya yaptığı açıklamada, emeği geçen, katkıda bulunan, maddi katkıda bulunan Bayrampaşa halkına ve işadamlarına teşekkür ederek, Evladı Fatihan diyarına bu güzellikteki Osmanlı eserini armağan etmelerinden dolayı son derece mutlu olduğunu ifade etti.

Caminin Kosova’ya, Balkanlara, tüm İslam alemine hayırlar getirmesi dileğinde bulunan Aydıner, “Amel defteri kapanmayan bir esere yardım eden tüm hayırseverlerden Bayrampaşa nüfusunun tamamına, TİKA’ya ve değerli Başbakanımız Erdoğan’dan Allah razı olsun” ifadesini kullandı.
Törene katılanlar daha sonra cami içinde ve avlusunda Cuma namazını kıldı. Aynı anda 4 bin kişiye ibadet etme imkanı sağlayan cami, Kosova’nın en büyük camisi olma özelliğini kazandı.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 00:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER