banner72

Kriz Heliski Sporunu Etkiledi

Türkiye'de Kaçkar Dağları'nda yapılan Heliski sporu dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizden etkilendi.

Kriz Heliski Sporunu Etkiledi

Türkiye'de Rize ilinin sınırları içerisinde yer alan Kaçkar Dağları'nda yapılan Heliski Sporu altıncı yılına girdi. Turkey Heliski firması ve Ayder Turizm tarafından organize edilen Heliski faaliyetleri bu yıl 10 Ocak tarihinde başlayarak 3. tur kafilesini ağırladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ayder Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Haşimoğlu, elit ve pahalı spor dalları arasında ilk sırayı alan Heliski'nin dünyada etkili olan küresel ekonomik krizden etkilendiğini belirterek "Katılım oranını geçtiğimiz yıla oranla biraz daha düşük bekliyoruz. Küresel ekonomik kriz bu sporun hedef kitlesi olan gelişmiş ülkeleri olumsuz etkiledi. Bu nedenle katılımda azalma bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl ki sayıya ulaşmak için çalışmalar yapıyoruz."dedi.

Haşimoğlu, Kaçkar Dağları'nın Heliski sporu için dünya da ki en uygun parkur ve şartlara sahip yer olduğunu belirterek, "Dünyanın farklı bölgelerinde Heliski sporu yapılmaktadır. Ancak son yıllarda Kaçkar Dağı'na olan ilgi katlanarak artmaktadır. Kaçkar dağlarındaki karın bu spor için son derece satabil olması ve yağan karın çok kristal olması sporcuların ilimizi tercih etmesine neden olduğunu, Rize'de geçtiğimiz yıllara oranla kış şartlarının hafif geçmesinin faaliyetleri olumsuz etkilemediğini belirterek, "Beş on gün önce Ayder Merkez'de kar yoktu. Ancak bu spor zaten yükseklerde yapıldığı için ve yüksek kesimlerde sürekli kar bulunduğu için geciken kar yağışı faaliyetleri olumsuz etkilemedi."dedi.

Haşimoğlu geçtiğimiz yıl ve bu yıl Avrupa ülkelerinin dışında Rus sporcuları da Rize'de ağırladıklarını belirterek, "Başta Avrupa ülkelerinden sporcular geliyor. Ancak son yıllarda Rusya'dan da sporcular gelmekte. Bu spor extrim bir spor, adrenalini yüksek bir spor. Bu sporcular bizim bildiğimiz yapay pistlerde kaymıyor. Doğal pistlerde kayıyorlar. Sporcuların özellikle Heliski sporunu tercih etmesinin en büyük nedeni, daha önce kayılmayan bölgelerde kayma fırsatını buluyor olmalarıdır. Geçtiğimiz yıl Heliski yapmak için 370 sporcu ilimize gelmişti. Bu yıl da bu rakamı yakalamak istiyoruz" dedi.

Heliski yapmak üzere Rize'ye gelen yabancı sporcular ise yaptıkları açıklamalarda, Kaçkar Dağları'nın Heliski sporu için en ideal yerlerden birisi olduğunu belirterek Kaçkar Dağları'nda kaymaktan dolayı kendilerini şanslı hissettiklerini önümüzdeki yıllarda yeniden Kaçkarlara gelmek istediklerini belirttiler.

 

Dünyada, Kanada, Alaska, Kafkaslar ve Himalayalar'da yapılan Heliski sporu, ülkemizde ilk kez 2005 yılında gerçekleştirilmişti. Son yıllarda, Rize dağlarında popüler hale gelen Heliski, dünyanın en heyecanlı, adrenalini yüksek ve maceraperest doğa sporlarından biri olarak gösteriliyor. Heliski'nin bir sporcuya haftalık maliyeti 4 bin ile 9 bin Euro arasında değişiyor. Rize'de heliski faaliyeti iki helikopter ile sürüyor.

 


Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73