banner72

Kurtarma Ekibine Yaylada Eğitim

Kamu personelinin yanı sıra Rize`li vatandaşların oluşturduğu Rize Arama Kurtarma Ekibi(RİKE) gönüllülerine İkizdere İlçesine bağlı Petran Yaylasında kar ve çığ eğitimi verildi.

Kurtarma Ekibine Yaylada Eğitim
İkizdere İlçesine bağlı Petran Yaylasında düzenlenen eğitime, İkizdere Kaymakamı Abdil Koç, Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD), İl Ambulans Servisi Başhekimliği, Rize Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi(UMKE), Kaçkar Offroad Doğa Sporları Kulübü, Rize Offroad Kurtarma Spor Kulübü, Kaçkar Dağcılık Rafting ve Kayak İhtisas Kulübü, Verçenik Dağcılık Doğa Sporları Kulübü, Karadeniz Dağcılar Spor Kulübü, Karadeniz Dalgıçlar Kulübü, Ardeşen RUBA Ekibi temsilcileri katıldı.

Eğitime katılanlara, karda yürüyüş teknikleri, karda arama kurtarma eğitimleri, karda kullanılacak teknik malzemenin kullanımı ve tanıtımı, çığ nasıl oluşur ve çığ testi nasıl yapılır ile tur kayağı eğitimi, hipotermi donma olgularına müdahale yöntemleri ile ilgili eğitimler verildi.

İl Sağlık Müdürü Dr.Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, Rize Valiliğinin koordinasyon ve desteği ile kurulmuş olan, bünyesinde 9 ayrı birimi barındıran ve bu özelliği ile RİKE`nin kamu ve sivil toplum işbirliğine mükemmel bir örnek olduğunu ifade edene Tepe, "Rize Arama Kurtarma Ekibinin bünyesinde kendi alanlarında profosyonel derecede uzman kişileri barındıran ve bunların kendi aralarında çok iyi koordinasyonunu sağlayan bir oluşum olduğunu, aynı zamanda sürekli teorik ve uygulamalı eğitimler ile de personel becerisini en üst seviyede tutmaktadır. Rize`ye ait olan bu ekip ülke genelinde en iyi arama kurtarma ekiplerinin başında yer alacağı ve ilimizi en iyi şekilde temsil edeceğine şüphemiz yoktur" dedi.

Tepe, Petran Yaylasında vermiş olduğumuz kar ve çığ eğitimi ile personellerimiz karda mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarma, yaşanabilecek çığ olaylarında etkin ve hızlı hizmet sunabilme adına bilgilendirdik. Bölge arazimiz genellikle engebeli ve dağınık olmasından dolayı bu tür olayların her an olabileceğini göz önüne alarak tedbirlerimizi alıyoruz. Rize Arama Kurtarma Ekibimizde yer alan deneyimli ve gönüllü personellerimiz ile ilimizde ve ülkemizde meydana gelebilecek afet ve olağanüstü durumlarda müdahale edilebilecek seviyeye gelebilmek için eğitimlerimiz devam edecektir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2013, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73