banner72

Mahkeme'nin Katsayı Kararı Adaletsizliktir

Rize Sanayici ve İşadamları Derneği (RİSİAD) Başkanı Mustafa Külünkoğlu, Danıştay'ın, YÖK tarafından hazırlanan üniversiteye girişte eşit katsayı kararının yürütmesini durdurmasından sonra, farklı katsayı uygulamasını öngören ikinci düzenlemeyi de iptal e

Mahkeme'nin Katsayı Kararı Adaletsizliktir

Danıştay’ın verdiği bu kararla YÖK’ün yetkisini ikinci kez hiçe saydığını ve sadece meslek lisesi öğrencilerini değil bütün herkesi şoke ettiğini vurgulayan Başkan Külünkoğlu,”bu karar çok açık bir şekilde gözüküyor ki ideolojik bir karar. Hukuka çok uzak. Hangi hukuk adaletsizliği gösterip, eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldırır. İşte 28 Şubat kararları ve eşitliğe karşı iptal kararı alıp eşitsizliği ortaya çıkaran, yani ülkemizde uygulanan yanlış eğitim politikaları nedeniyle mesleki eğitim bitme noktasına gelmiştir. Özellikle son 10 yılda meslek liselerinin kalitesi büyük ölçüde düşmüştür. Zaten ülkemizde mesleğe karşı bir önyargı vardı. Herkes masa başı iş istiyordu. Üniversiteye girişte önlerinin kesilmesi bu işin tuzu biberi oldu” dedi.
RİSİAD Başkanı Mustafa Külünkoğlu yaptığı açıklamada meslek liselilerin KOBİ’ler için vazgeçilmez eleman olduğunun altını çizerken, “bugün KOBİ’lerimizin ve sanayicilerimizin en büyük problemi ne finans, ne pazarlama ne de üretimdir. İşletmelerimiz en büyük sorunu vasıflı eleman bulmakta yaşamaktadır. Bugün meslek liseleri demek, ekonomik anlamda her şey demektir. Çünkü meslek liseleri, tornacıdan mobilyacıya, dış ticaret elemanından hukuk sekreterine, pazarlamacıdan, muhasebeciye, kaynakçıya kadar onlarca meslek mensubunun okulu. Ayrıca meslek liselerinin bir diğer özelliği de bu liselerin birer girişimcilik okulu olmasıdır. Çünkü meslek liselerinden mezun olanların bir kısmı kendi işlerini kurarken,  esnaf, tüccar ve sanayici oluyorlar” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73