banner72

Mhp'den Çay TaslağınaTepki

Mhp Rize İl Başkanı Zeki Mayi'den Çay Kanunu Taslağı'na Tepki... Mayi, Çay Kanunu Taslağı Karadeniz İnsanına İhanet olduğunu söyledi.

Mhp'den Çay TaslağınaTepki

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize İl Başkanı Zeki Mayi, kurulması planlanan Çay Borsası’nın alt yapısı olarak Çay Çalıştayı tarafından hazırlanan ve önümüzdeki günlerde TBMM’ye gönderilmesi gündeme olan ‘Çay Kanunu Taslağı’nı Karadeniz insanına ihanetin belgesi olarak değerlendirdi.

Partisinin İl Binası’nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Mayi, taslağın ÇAYKUR’un özelleştirilmesine zemin hazırladığını ve Türk çaycılığının sonu olacağını belirterek, taslağı ihanet belgesi olarak niteledi. Mayi yaptığı açıklamasında “Genel müdürlük tarafından bir Çay Kanunu Taslağı hazırlanmıştı. Bunu aldık inceledik. İncelemelerimiz sonucunda bu taslağın Türk çaycılığının, Karadeniz’in sorunlarının ve çayın sorunlarını çözemeyeceğini gördük. Bu incelemelerimiz sonucunda, Genel Müdürlüğün hazırladığı Çay Kanunu Taslağı’na İhanet Belgesi-1 dedik. Sonraki hazırlanacak taslağın içerisinde olumlu karaların olması halinde bu taslağı destekleyeceğimizi açıklamıştık. Bunun ardından Ticaret Borsası’nın hazırladığı bir Çay Kanunu Taslağı ile karşılaştık. Bunu da inceledik. Bunu inceledikten sonra bunda İhanet Belgesi-2 dedik. Emtia Borsası bu içinde cekette ki bir düğmedir. Kanun hazırlanırken emtia borsasının tartışılması meselenin saptırılmak istenmesidir. Bu kanun içerisinde, Çay Piyasası Denetleme ve Düzenlemesi üst kuruluna, ÇAYKUR’un tüm tüzel yapısını devretmek istiyorlar. Bu önümüzdeki kısa süreç içerisinde Çaykur’un özelleştirilmesinin adıdır. 1994 yılında Kamu İktisadı Kuruluşu(KİK) olan ÇAYKUR, bu yılda çıkartılan bir kanun hükmünde kararname ile Kamu İktisadi Teşekkülü’ne (KİT) dönüştürüldü. Buda ÇAYKUR’un özelleştirilmesinin önünü açan bir sac ayağı oldu” dedi.

Mayi, Çay Çalıştayı’na seslenerek “Bizim bir çağrımız var. Bir, Çay kanunu taslağını geriye çekin. Bu taslağı meclise göndermeyin. Bu Rizeli’ye, Karadenizli’ye yapabileceğiniz en büyük hizmet olur. Eğer bu taslağı bu haliyle meclise gönderirseniz bizim nazarımızda Karadeniz insanına ihanet etmiş olursunuz. Bu taslağı hazırlayan Çay Çalıştayı’na sesleniyorum. Bu tasarının altına koyduğunuz imzalarını geriye çekin. Bu tasarı; Rize’ye, Karadeniz’e ve Çay sektörüne ihanettir. Böyle bir ihanet ile Rizeliyi karşı karşıya bırakmayın. İki; ÇAYKUR’u bir kanun hükmünde kararname ile KİK’ten KİT’e çevirenler varken. Rizeli Başbakana sesleniyorum. Diyorum ki çok fazla tasarılarla uğraşmaya gerek yok. Sadece Bakanlar Kurulu’ndan bir kanun hükmünde kararname çıkartarak ÇAYKUR’u KİK’e çevirdiğiniz an zaten Rize’nin ve Çayın sorunu çözülmüş oluyor” diye konuştu.

Türk Çaycılığı’nın bölgeye yılda ortalama 2 milyar dolar gibi bir girdi sağladığını belirten Mayi “Sadece yaş çaydan 900 milyon dolan girdi sağlanıyor. Toplam girdinin 1 milyar 300 milyon doları dolaylı olarak Rize’de kalıyor. Türk çaycılığının ortadan kaldırması halinde bölgemiz 2 milyar dolarlık bu girdiyi kaybedecek. Bu gerçekleşirse insanımız hayatlarını idame ettirebilmek için kendilerine Rize dışında yeni adresler aramak zorunda kalacak” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2010, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73