banner72

Özak: Sırada Trabzon stadı var

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasının UEFA'ya teslim törenine katılan Spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, İstanbul'a geldi.

Özak: Sırada Trabzon stadı var

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasının UEFA'ya teslim törenine katılan Spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, İstanbul'a geldi.

Devlet Bakanı Özak, şunları söyledi:
"Bu başvuru, Türkiye'nin bu şampiyonaya 3. kez adaylığıdır. İlk ikisine göre şu anda çok daha hazırız. İtalya ve Fransa da diğer adaylar. Onlar çok değerli ve tecrübeli rakipler. Türkiye'de en önemli etken, Sayın Başbakandan, hükümete; Cumhurbaşkanından, Meclis'e; muhalefetten, sivil topluma; medyadan, özel sektöre kadar herkes bu şampiyonayı çok istiyor. Sayın Başbakanımız 9 stat için 1 milyar avroluk garanti mektubu verdi. Hiçbir ülke bunu vermedi. İtalya'da da Fransa'da da böyle bir destek görünmüyor. Sayın Başbakan, Futbol Federasyonu temsilcileriyle birlikte bizi kabullerinde, 2 saat, olayı en küçük teferruatına kadar inceledi. Sayın Başbakan, nisan ayında gelecek UEFA denetim ekibine bir yemek verecek. Ayrıca 22 Mayıs'ta Sayın Başbakan ile birlikte Madrid'e, Şampiyonlar Ligi final maçına gideceğiz. Orada Zapetora ve diğer ilgililer ile görüşecek."

Şampiyonayı Türkiye'de düzenlemek için her türlü tanıtım ve lobi çalışmalarını yapacaklarını da belirten Özak, "Türkiye bunu hak etti. İstanbul'da sadece yılda 50 uluslararası organizasyon yapılıyor. Türkiye 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nı düzenliyor. Accord 2012'ye talibiz, onu alacağız. Hedefimiz yeni bir olimpiyat yasası düzenleyerek, İstanbul şehrini öne çıkarıp 2020'yi yapabilmek" diye konuştu.

Nafiz Özak ayrıca, Türkiye'deki bütün statları yenilemeye çalıştıklarını dile getirerek şunları söyledi:
"Olimpiyat olsun olmasın, Sayın Başbakanımızın talimatı var. Birincisi Kayseri'de yapıldı, sırada Trabzon stadı var. Afyon'daki için TOKİ ile anlaştık. Seyrantepe stadı yapılıyor. Atatürk Olimpiyat Stadı'nı yenileyeceğiz. Antalya'sından Eskişehir'e; Konya'sından Ankara'ya; İzmir'den, İstanbul'a kadar her tarafta yeni statlar yapacağız. Altyapı, çevre, bunlar bütün olarak ele alınacak. Türkiye, 2016'ya kadar bu bütçeyi bulur ve yapar, çünkü Sayın Başbakan ve hükümetimiz bu konuda büyük bir irade ortaya koydu. Bütün bakanlarımız destek mektupları yazdılar. UEFA'nın talep ettiği yasal düzenlemeleri yapmayı Sanayi ve Maliye Bakanlarımız kabul etti. Yalnızca stat yapmayla da olmuyor. Konaklama, ulaşım da hazır olacak."
Bakan özak son olarak, İsviçre'ye en hazırlıklı giden ekibin Türkiye olduğunu ifade ederek, "Biz 6 kişi gittik. Artık bundan sonra çok koşturmamız gerekiyor. Bu büyük bir organizasyondur, çünkü gelişmişlik yalnızca çok ihracat yapmakla, büyük ekonomi olmakla, iyi bir eğitimle olmuyor. Gelişmişliğin göstergesi yalnızca bilim ve teknolojideki gelişmişlik değil, kültür, sanat ve sporda da gelişmişlikle oluyor. Türkiye, Avrupa'da 6. büyük ülke, dünyanın 17. büyük ekonomisi ise bunu da sporla taçlandırmamız gerekiyor. Ben Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası şansını İtalya ve Fransa'dan daha fazla görüyorum, çünkü hiç yapmadık. Asya ve Avrupa'nın birleştiği bir ülkede, ilk kez Müslüman bir ülkede yapılacak. Bu yalnız Türkiye'yi ilgilendirmiyor, belki yüzlerce ülke bu şampiyonayı Türkiye'nin almasını istiyor" şeklinde konuştu.Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2010, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73