banner72

Paris'te 3 PKK'lı kadına suikast

Türkiye'de Abdullah Öcalan ile İmralı'da Kürt sorununun çözümü için yeniden adımlar atılmaya başlarken, Fransa'dan PKK'ya suikast haberi geldi. PKK'nın Paris merkezindeki Enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce yapılan saldırıda PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 PKK'lı kadın suikast sonucu öldürüldü.

Paris'te 3 PKK'lı kadına suikast
HABER: ADEM GÜRSAL / FRANSA 
Fransa'nın başkenti Paris'in 10. bölgesinde Rue Lafayette üzerinde bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu'nda aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 kadın başlarından ve enselerinden kurşunlanmış olarak bulundu. Öldürülen diğer iki kadının ismi Leyla Söylemez ve Fidan Doğan olarak açıklandı.

Fransa'nın başkenti Paris'in 10. bölgesinde Rue Lafayette üzerinde bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu'nda aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 kadın başlarından ve enselerinden kurşunlanmış olarak bulundu. Öldürülen diğer iki kadının ismi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez olarak açıklandı.

CİNAYETLER GECE İŞLENDİ
Arkadaşları saat 02.00 sıralarında binaya geldi. Kapiyi kirarak içeri girdiler ve 3 kadının cesediyle karşılaştı. Cinayetin akşam saatlerinde işlendiği belirtildi.

Saldırıda susturuculu silah kullanıldığı belirtildi. Fransız polisi olayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Kadınların başlarından ve enselerinden vurulduğu belirtilirken, Fransız polis bina içerisinde geniş incelemelerde bulunuyor. 

Saldırının saati tam olarak bilinmiyor. Olay yerindeki Özgür Politika gazetesi muhabiri Selma Akkaya, Fidan Doğan'dan saatlerce haber alınamaması üzerine, arkadaşlarının gece saat 01.45 sıralarında binaya geldiklerinde kapı önünde kan izleri görünce kapıyı kırıp içeri girdiklerini söyledi.

Fransa Kürt Dernekleri Fedederasyonu Başkanı Mehmet Ülker de, "Bir iki arkadaş kapıda kan izleri görüyor. Kapıyı kırıp içeri girdiklerinde, üç kadının infaz edilmiş olduğunu görüyorlar" dedi.

Büronun birinci katta bulunduğu ve işlek bir caddede yer aldığına işaret eden Ülker, cinayetlerin 9 Ocak akşamı saat 18.00 ya da 19.00 civarı işlenmiş olabileceğini söyledi. Ülker, çok profesyonelce yapılmış bir cinayet olduğunu savundu.

CANSIZ PKK'NIN KURUCULARINDAN
 
Sakine Cansız, terör örgütü PKK'nın kurucu kadrosunda yer almıştı. Cansız 1980'li yıllarda Diyarbakır Cezaevi'nde ağır işkence gören isimler arasında yer aldı. Türkiye'de uzun yıllar cezaevinde kalan Sakine Cansız, daha sonra Fransa'ya gitmişti.

Fidan Doğan'ın da Kürdistan Ulusal Konseyi'nin Paris temsilcisi olduğu belirtildi. Doğan'ın Paris'teki Kürt Enstitüsü'nün kadrolu çalışanı olduğu da belirtilidi. Leyla Söylemez'in de genç bir PKK militanı olduğu ileri sürüldü.

ZÜBEYİR AYDAR: İMRALI GÖRÜŞMELERİNE KARŞI YAPILDI
 
PKK'nın Avrupa sorumlusu olarak bilinen Zübeyir Aydar, örgütün Paris'teki enformasyon bürosuna düzenlenen saldırının, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapıldığını öne sürdü. 

Rudaw haber sitesine konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç PKK'lı kadının öldürüldüğü silahlı saldırıyı değerlendirdi. Aydar, "Saldırılar, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapılıyor” ifadesini kullandı.

FRANSA BASININDA BÜYÜK YANKI buldu

LE FİGARO: "CİNAYETLER, İNFAZI DÜŞÜNDÜRÜYOR"
Paris'teki cinayetlerin bir infaz düşündürdüğüne, şimdiye kadar olayın nasıl olduğu konusunda pek az ayrıntının sızdığını yazan Le Figaro ise "Enstitünün sorumlularının Seine Saint Denis'deki Türk topluluğu ile görüş ayrılıklarının olduğu" savlarına da yer verdi.

LE PARİSİEN: "ÖNEMLİ BİR POLİS GÜCÜ HAREKETE GEÇİRİLDİ"

Le Parisien ise, "Üç Kürt Militanı, Başlarına Sıkılan Kurşunlarla Öldürüldü" başlığı ile verdiği haberde, devaminda ise bir infazı aklını getirdiğini kaydetti. "Önemli polis güçler harekete geçirildi" derken soruşturmanın terörle mücadele ile görevli iki ayrı birim tarafından yürütüleceğine işaret etti. Le Parisien gazete, "Ankara ile Abdullah Öcalan" arasında yapılan görüşmelere de genis vurgu yaptı. 
AFP'nin "Üç Kürt kadın başından vurularak öldürüldü" başlığıyla geçtiği haberde ise ajansa konuşan bir polis kaynağının açıklamalarına yer verildi. Polis kaynağı, "Olay yeri infaz izlenimi veriyor. Ancak kesin durum incelemelerin ardından belirlenecek" dedi.
Paris'teki suikast, BBC'nin internet sitesinde de haberi manşetten duyuruldu. Haberde, "Paris'teki Kürt Enstitüsü'nde başlarından vurulmuş üç Kürt kadın aktivist ölü olarak bulundu. Kadınlardan birinin PKK'nın kurucularından olduğu belirtildi" ifadesi kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2013, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73