Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye genelinde Ramazan pidesinin kilogram fiyatının 5 lirayı geçmeyeceğini, Ankara'da 300 gramlık pidenin 1.5 liradan satışa sunulacağını açıkladı.

Balcı, "Geçen yıl Ankara'da 350 gram pide 1,5 liraya satıldı. Bu yıl Ankara'da 300 gram pide 1,5 liraya satılacak. Bu geçen yıl İstanbul'da uygulanan fiyattır. Geçen yıl İstanbul ilinde 300 gram pide 1,5 liraya satılmışken, bu yıl Ankara'da 300 gram pide 1,5 liraya satılacak. Ülke genelinde geçen yıl pidenin kilogram fiyatı azami 5 liraydı, bu yıl da yine ortalama ülke genelinde sade pidenin kilogram fiyatı 5 lira olacaktır. İstanbul'da ilçelere göre farklılık arz edebilir. İlçelerin maliyetlerine ve pide satış rakamlarına göre ilçelere göre farklılık görebiliriz. Ama İstanbul genelinde de kilogram fiyatı 5 liranın üzerinde olmayacaktır" diye konuştu.

Un fiyatları

Uzun senelerdir ekmeğin fiyatının 4 lira olduğunu vurgulayan Balcı, un fiyatlarındaki artış konusunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonunun yakından takip ettiğini belirterek, buğday hasadında Trakya Bölgesinde yüzde 10 artış beklenirken, İç Anadolu'da sıkıntı yaşanacağını söyledi.

Türkiye'nin geçen yıl buğday üretiminin 22 milyon ton olduğunu, tüketiminin ise 18,5 milyon ton olduğunu bildiren Balcı, "Bugün Toprak Mahsulleri Ofisinin elinde 1 milyon 650 bin ton buğday var. Bu hasat gerçekleşmesiyle birlikte gerekli tedbirler alınacaktır. Geçmişte olduğu gibi un fiyatlarında spekülatif hareketlere müsaade edilmeyecektir. Tabii ki bütün olumsuzluklara rağmen bir fiyat artışı varsa o zaman onu sizlerle paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı