banner72

RİDEF` onuda başkente götürüyor

Rize`nin Ardeşen ilçesinde, ahşaptan yapılan ve insan gücüyle çalıştırılan efsanevi Dönme dolabı Rize Tanıtım günleri etkinliklerine getiriliyor.

RİDEF` onuda başkente götürüyor
Ankara AKM’de 8-11 Mart kurulacak olan tahta dönme dolap ile hepinizi çocukluğunuzu anmak için,  çocuklarınızla beraber davet ediyoruz.

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Akdere köyünde, 158 yıldır geleneksel olarak Tahta Dönme Dolap Şenliği düzenlenmektedir. Rize Dernekleri Federasyonu da, bu yıl bu şenliği tanıtmak ve insanların beğenisine sunmak üzere tahta dönme dolabı Ankara’ya getirmeye hazırlanıyor.

Tahta Dönmedolap , bu yıl Ankara’da çok dikkat çekecek…

DÖNME DOLAPLAR KOL KUVVETİYLE DÖNDÜRÜLÜYOR

Ahşaptan hazırlanan dönme dolaplar, iki kişi yukarıdan ve dört kişi de aşağıdan olmak üzere toplam altı kişi tarafından kol kuvvetiyle döndürülmektedir. Dolaplar, aynı anda dört yetişkinin binebileceği şekilde tasarlanmıştır.. Dönme dolaba binenler, dört dönüş yaptıktan sonra dolabı çeviren ekibe gönlünden kopan bir miktar para vermektedir. Böylece yaklaşık  10 dakikalık süre içerisinde tahta dönme dolapta eğlenmenin keyfini çıkarıyor. Rize Tanıtım Günleri-4 ile, bu keyif Ankara`ya taşınıyor.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2013, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73