banner72

Rize RTE Üniversitesi Yemen`de

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 3-5 Mart 2013 tarihlerinde Yemen`in başkenti Sana`da, 6-7 Mart 2013 tarihlerinde Aden kentinde Türkiye`nin Sana Büyükelçiliği ev sahipliğinde gerçekleşen, Türk Eğitim Fuarı etkinliklerine katıldı.

Rize RTE Üniversitesi Yemen`de
Fuarda, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini Rektör Prof. Dr. Arif YILMAZ başkanlığında bir heyet temsil etti. Türkiye’den 36 üniversitenin temsilcilerinin katıldığı fuar beş gün sürdü. Yemenli öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği fuar süresince Türk üniversiteleri tanıtıldı ve Türkiye’de eğitim imkânları konusunda öğrenciler ve aileleri bilgilendirildi.

Ayrıca Türk ve Yemen üniversitelerinin rektörleri düzenlenen toplantıda bir araya gelerek işbirliği imkânlarını görüştüler. RTE Üniversitesi heyeti fuar sırasında Bilim ve Teknoloji Üniversitesini de ziyaret ederek işbirliği yapılabilecek alanlar konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Yemende ki, Fuara Türkiye’den üst düzey katılım gerçekleşti. Türkiye’nin Sana Büyükelçisi Fazlı ÇORMAN, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet ŞİŞMAN,  Türkiye Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal YURTNAÇ, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati DEVELİ’nin katıldığı fuara Yemenli yetkililer de yoğun ilgi gösterdiler. Bu çerçevede Yemen Eğitim Bakanı Abdurrezzak Yahya el-EŞVEL, Yemen Teknik ve Mesleki Eğitim Bakanı Abdülhafiz el-NUMAN, Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Hişam ŞERİF ve diğer üst düzey yetkililer de fuarı gezerek üniversitelerin temsilcilerinden bilgi aldılar.

Söz konusu ziyaretler çerçevesinde yakın gelecekte gerçekleşebilecek faaliyetler arasında şunların yer alabileceği değerlendirildi. Türk vatandaşlığına geçen 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi gazeteci-aktivist Tevekkül KARMAN’ın bölgemizi daha yakından tanımak ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde konferans vermek amacıyla yakın gelecekte bir ziyaret gerçekleştirmesi. Ülkelerinde Türkçe öğrenen 15 Yemenli öğrencinin Türk kültürünü yaşayarak öğrenmek amacıyla Ağustos ayında ülkemize gelip RTE Üniversitesinde bir ay ağırlanması, öğrencilere burs imkânının yanında Türkçe kurslar verilmesi. Üniversiteye Giriş Sınavı’nda en yüksek puanı alan 22 Yemenli öğrenciye Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde eğitim imkânı verilmesi, konuları görüşüldü.

Haber: Bayram Ali Kavalcı
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2013, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73