banner72

Rize Üniversitesi'ne Mısırlı Hoca

Rize Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Marka Olma Yolunda Emin Adımlarla ilerliyor.

Rize Üniversitesi'ne Mısırlı Hoca

Ülkemizde mevcut 25 İlahiyat Fakültesi arasında bir farklılığa imza atan Rize Üniversitesi İlahiyat Fakültesi,  Arap Dili ve Edebiyatı Uzmanı iki Mısır’lı Yardımcı Doçent’i bünyesine kattı.

Rize Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. S. Kemal Sandıkçı yaptığı açıklamada; “YÖK’ün 2009-2010 akademik yılı itibari ile zorunlu Arapça Hazırlık Sınıfı uygulaması başlattığını ve kendilerine düşeninde kaliteden taviz vermeden,  hazırlık sınıfında okutulması gerekli olan Arapça Dilbilgisi, Arapça Okuma-Anlama, Arapça Sözlü Anlatım ve Arapça Yazılı Anlatım derslerini tamamen Arapça olarak işlenmesine karar verdiklerini ifade etti.”

Günümüzde öne çıkmanın en önemli göstergesisin markalaşma olduğunu dikkat çeken Prof. Sandıkçı; bulunduğun alanda birinciliğe oynamanın temel şartının alanında ihtisas sahibi olması gerektiğini söyleyerek İlahiyat Bilimlerinde temel kaynakları itibarı ile Arapçanın en iyi şekilde öğrenilmesinin kaynakları kullanma ve Dini Bilgiyi üretme bakamından çok önemli olduğunu söyledi.  

1993 yılında kurulan Rize İlahiyat Fakültesinin bugüne kadar verdiği eğitimle alanında saygın bir konumda olduğunu dikkat çeken Dekan Prof. Sandıkçı, Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlilik Sınavlarında hep ön sıralarda olmanın bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Arapçanın öğretilmesi konusunda YÖK tarafından bize tanınan bu hakkın en iyi şekilde kullanılacağını ifade eden Prof. Sandıkçı, bu bağlamda gerekli yerlerle iletişim kurularak, Üniversite Yönetiminin de verdiği sınırsız destekle Mısırlı; Yrd. Doç. Dr. Memduh Ferrac en-NABİ ile Yrd. Doç. Dr. Ahmet es-Sağir el-MERAĞİ hocalarımızı İlahiyat Fakültesine kazandırdıklarını söyledi.

Fakülte Dekanlığı olarak öğrencilerimize Arapça eğitimi konusunda daha iyi imkânlar sağlamak konusunda ekip olarak çalıştıklarını ve diğer üniversitelere örnek olacak bir Fakülte oluşturmak için yoğun mesai harcadıklarını ifade etti.Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73