banner72

Rize’de Kadın İstihdamının Desteklenmesi!

‘Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu’ Konulu Projenin Tanıtımı Rize’de Yapıldı

Rize’de Kadın İstihdamının Desteklenmesi!

Türkiye’de sürdürülebilir gelişimi sağlamak için kadınlara yönelik istihdam fırsatlarının yaratılması ve işgücüne katılım oranlarının artırılması, İşkur’un kadınların istihdama katılımını teşvik etmek ve daha iyi işlere girişlerini kolaylaştırmayı amaçlayan “Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu” Projesinin tanıtımı Rize’de yapıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, WYG Türkiye teknik desteğiyle İŞKUR tarafından yürütülen projenin tanıtım programında bir konuşma yapan, Proje Uzmanı Mehmet Cemil Özdemir, proje hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.

Türkiye’de, kadın istihdamının iş gücü piyasasına katılmasını istiyorsak, bu konuda hepimize düşen görev ve sorumlulukların olduğunu ifade eden Vali Çakır, “Türkiye, beklentileri ve hedefleri yüksek olan bir ülke, Türkiye’nin kendisine hedef koyduğu 2023 ve 2071 vizyonunu yakalayabilmesi için kadınlarımızın işgücü piyasasında daha aktif rol alması gerektiğine inanıyorum. Aslında Türk Kadını, işgücü piyasasında istatistiklerin aksine daha fazla yer aldığını hepimiz biliyoruz. Kayıt dışı istihdamın önlenmesi konusunda, Hükümetimiz tarafından son beş yıl içerisinde yapılan ciddi çalışmalar ve düzenlemeler sayesinde, kadınlarımızın istihdamı konusunda daha iyi noktalara geleceğimiz kesindir. Yerelde, üniversitelerimiz, kalkınma ajansları, Halk Eğitim Müdürlükleri ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri kadınlarımızın istihdamına yönelik, alışılmışın dışına çıkılarak, daha ciddi, daha dinamik ve daha katılabilirliği yüksek projeler hazırlanması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardında, Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu’ Projesi kapsamında, ilkokul öğrencileri arasında düzenlenen ‘ANNEMİN DE İŞİ OLSUN” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere sertifika ve ödülleri verildi.

Tanıtım töreninin ardından; Proje Uzmanı Mehmet Cemil Özdemir tarafından, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Rize Belediyesi, KOSGEB, Mikro Kredi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Milli Eğitim İl Müdürlüğünü temsil eden toplam 15 personele projeye ilişkin ‘Danışan Yönlendirme Sistemi Yaygınlaştırma’ konulu bilgilendirme semineri verildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2013, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73