banner72

Rize`de Kültür Günleri başladı

Rize`de, Kaynak Kültür Yayın Grubu ile Rize Kültür Sanat ve Dostluk Derneği (RİKSAD) tarafından "Rize Kültür Günleri” başladı. İki gün sürecek olan programın ilk gününe Rizeliler yoğun ilgi gösterdi.

Rize`de Kültür Günleri başladı


İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde yapılan programa AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Rize Valisi Nurullah Çakır, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tosun, Rize Kültür Sanat ve Dostluk Derneği (RİKSAD) Başkanı Nuri Şinoforoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Programın yapıldığı salonun dolduğu gözlendi.


Programın açılışında konuşan Milletvekili Nusret Bayraktar, “İnancımız, değerlerimiz ve kültürümüz son derece önem arz ediyor. Genç nesiller başta olmak üzere, zamanın şartlarına uygun bir şekilde kültürümüzü ve kimliğimizi öğrenmeliyiz. Kültürel katkı sağlayacak bu faaliyeti son derece önemli buluyorum. Bu denli güzel organizasyonu tertip edenlere teşekkür ediyorum. İki gün boyunca önemli konuları bu programda ele alacak olan değerli hocalarımızdan herkesi istifade etmeye davet ediyorum.” dedi.Rize Valisi Nurullah Çakır ise yapılan programa gösterilen ilgiden memnun kaldığını belirterek,” Rize gibi küçük ölçekli bir ilde bu denli geniş kapsamlı bir organizasyon yapılmasından gurur duydum. Yapılan programların ilimize hayır getirmesini diliyorum. İki gün sürecek kültürel etkinliklerin hepimize güzellikler getireceğine eminim. İnanıyorum ki Rizeliler bu organizasyondan en iyi şekilde istifade edecektir.” diye konuştu.
Programda söz alan ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu da, şöyle konuştu: “Bugün, burada çok manalı bir toplantıda birlikteyiz. Güzel şeyler konuşulacak, ortak değerler burada dile getirilecek ve herkes hissesini almaya gayret edecektir. Programa gösterilen ilgi bizi çok mutlu etti. İnancımızı yaşamamız, yaşatmamız ve bunu tüm insanlıkla paylaşmamız gerekiyor. İnancımızı, dinimi tebliğ etmek gibi çok önemli bir görevimiz var. İnancımızı iyi yaşarsak iyi tebliği yaparız. İslam dinini gereklerini tam anlamıyla yerine getiremememiz en büyük eksikliğimizdir. Müslüman olan gayrimüslimlerin Müslümanlığa geçişteki ihtida hikayelerini duyuyoruz. Müslümanların yaşantısından etkilenerek Müslüman olanlara pek rastlanmıyor. Başka dinden dinimize geçen insanlar genellikle Kur’an-ı Kerim okuyarak bu kararı veriyor. 1,5 milyarı aşkın bir Müslüman topluluğu var. İnancını, inancının gereği olan uygulamaları izleyerek değil bu gerekleri öne çıkararak, anlatarak yeniden bir atağa geçmeliyiz. Bu güzel toplantıyı tertip edenlere ve burada konuşmalarıyla katkı edecek tüm kesimlere teşekkür ediyorum.”
Yapılan konuşmaların ardından etkinliklere geçildi. Etkinliklerin ilk gününde Naci Tosun tarafından ‘Gönüllüler Hareketi’, gazeteci-yazar Ali Demirel tarafından ‘İslamda Kadının Yeri’, Seyitnur Fethi Erkal tarafından ‘Risale-i Nur’u Okuma ve Anlama’, Prof. Dr. İrfan Yılmaz tarafından ‘Koruyucu Hekimlik Açısından Peygamberimiz ve Tıbb-ı Nebevi’, Dr. Ergün Çapan tarafından ise ‘İslam’da Ticari Ahlak’ konulu konferanslar verildi. İlk gün Kutsal Emanetler olmak üzere çeşitli fotoğraflar ve Kur’an-ı Kerim hat sanatlarının yer aldığı serginin de açılışı yapıldı.
Yarın yapılacak olan etkinlikler, Kaynak Kültür Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Dr. Reşit Haylamaz tarafından ‘Gönül Tahtamızın Eşsiz Sultanı Efendimiz’, Samanyolu Televizyonu Ana Haber Spikeri Kemal Gülen tarafından ‘Camın Arka Yüzü’, Mehmet Akar tarafından ‘Dava Adamı Bediüzzaman’ ve Mehmet Ali Şengül tarafından da ‘İman Kulluk Şuuru’ konulu konferanslarla devam edecek. Etkinlikler, konferans veren yazarların kitaplarını sevenlerine imzalamasının ardından son bulacak.”
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2013, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73