banner72

Rizespor En Yüksek UEFA Kriterinde!

Çaykur Rizespor Kulübü Asbaşkanı Ömer Faruk Ofluoğlu, Türkiye`de 11 kulübün UEFA Lisansı aldığını belirterek, `Bu lisans için gerekli en yüksek kriterlere sahip kulüpler, Fenerbahçe ve Çaykur Rizespor`dur` dedi.

Rizespor En Yüksek UEFA Kriterinde!

Avusturya Ticaret Odası`nın, ülkesinde gerçekleştirdiği kış turizmine yönelik çalıştaylara katılan Ofluoğlu yaptığı açıklamada, PTT 1. Lig`de UEFA Lisansı`na sahip tek kulübün Çaykur Rizespor olduğunu söyledi.

Sözkonusu lisans için kulüp olarak kriterleri yerine getirdiklerini anlatan Ofluoğlu, `Türkiye`de UEFA Lisansına sahip 11 kulüp var. Fakat PTT 1. Lig`de bu lisansı alan sadece Çaykur Rizespor Kulübü. UEFA Lisansı için gerekli en yüksek kriterlere sahip kulüpler Fenerbahçe ve Çaykur Rizespor`dur. Diğer kulüplere biraz toleranslı davranıldı. Zaman içinde tüm kulüplerin bunlara uyması gerekiyor. Zamanında Kocaelispor, Sakaryaspor ve Diyarbakırspor kulüpleri vardı. Bunlar geçmişte başarı elde etmiş kulüplerdi.`

Çaykur Rizespor`un Süper Lig`e çıkması halinde hedeflerinin de yüksek olacağını ifade eden Ofluoğlu, şöyle devam etti: 

`Türkiye`de örnek olmak istiyoruz. Günlük başarılar istemiyoruz. Bizim tesislerimiz sanıyorum hiçbir kulüpte yok. Rize Stadı`nı yaptık. Stadın yanında spor salonu ve olimpik yüzme havuzu yapıyoruz. Bu işleri Rizeli işadamları ortaklaşa yapıyorlar. Kulüplerin gelirleri kısıtlı. PTT 1. Lig`in gelirlerinin yükseltilmesi lazım. Bu ligin çok önemli bir seyirci potansiyeli var. PTT 1. Lig zor ve güzel bir lig.`

 
`Kurumsallaşma için çalışmalarımız sürüyor`
 
Ömer Faruk Ofluoğlu, kulüplerinin anonim şirket olduğunu belirterek, `Kurumsallaşmayı büyük oranda tamamladık. Bu yönde çalışmalarımız sürüyor` dedi.
 
Çaykur Rizespor`u çok büyük borçlarla devraldıklarını vurgulayan Ofluoğlu, `17 milyon TL borcumuz ve 85`e yakın icra dosyamız bulunuyordu. Şu anda hiçbiri yok. Borçların çok büyük kısmını da ödedik. Kalan borçlarımız tamamen yapılandırılmış durumda. Yaklaşık 9 milyon TL borcumuz kaldı. 4 yıldır tamamen denk bütçeyle çalışıyoruz. Hiçbir zaman karşılıksız bir harcamamız olmadı` diye konuştu.
 
Aynı zamanda Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı da olan Ofluoğlu, Çaykur Rizespor`u anonim şirket statüsünde yönettiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:
 
`Devraldığımızda anonim şirket kurduk. Çaykur Rizespor Kulübü tamamen anonim şirket statüsünde yönetiliyor. En ufak kayıt dışı harcamamız yok. Yönetimde herkes üzerine düşen görevleri yapmaya çalışıyor. Çok uyumlu bir yönetimimiz var. Başkanımız Metin Kalkavan mükemmel bir başkan. Ana hedefimiz öncelikle kurumsallaşmayı tamamlamak. Bundan sonra sportif başarı da mutlaka gelecektir. Netice almasak da bu, dünyanın sonu değil.`
 
Mustafa Denizli`nin göreve gelmesi
 
Ömer Faruk Ofluoğlu, Süper Lig`e çıkmak için büyük bir hamle yaptıklarını ve takımın başına Mustafa Denizli`yi getirdiklerini söyledi.
 
Tecrübeli teknik adamla 1,5 yıllığına anlaştıklarını kaydeden Ofluoğlu, `Hocamızla ilk önce başkanımız görüştü. Mustafa Denizli hocamıza projemiz anlatıldı. Hocamız da projemize inandı ve Rize`yi tercih etti. Mustafa Denizli`yi Türkiye`de her kulüp ister. Kariyeri belli bir hoca. Hocamızla, düşündüğümüz yolda çok önemli mesafeler alacağımıza inanıyorum` şeklinde konuştu.
 
Yönetim olarak amaçlarının Süper Lig`e çıkmak olduğunu anlatan Ofluoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
 
`Sonuçta yaptığımız bir spor ve umulmadık şeyler olabilir. Başarı illa ki olması gereken bir şey değil. Her şeyden önce fair play`e önem veriyoruz. Amacımız bu sene Süper Lig`e çıkmak ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Hedeflerimizden birisi de Rize`yi bir futbol şehri yapmak. Bu yönde çok önemli yol katettik. Mustafa Denizli`den sonra medyada kulübümüze olan ilgi de arttı. Rize`nin popülaritesi spor anlamında çok yukarılara çıktı. Zaten Denizli ile 1,5 yıl için anlaştık ama başarı geldikçe sözleşmemiz devam edecek.`
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73