banner72

RİZE'Yİ Kivi Geçindirecek!

Rize`nin gelişebilirliği ve yaşanabilir bir şehir olma yolunda birçok proje de önemli adımlar atan Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize`nin bir sorununu çözmek için girişimde bulunacaklarını açıkladı.

RİZE'Yİ Kivi Geçindirecek!

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize Ziraat Odasını ziyaret ederek Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Ziraat Odası Üyeleri ve Rize Kivi Birliği Üyeleri ile bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi.Toplantıda Karal, Rize`de kivinin depolanması yönünde soğuk hava deposuna ihtiyaç duyulduğunu ve "Bu konuda hükümet olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya çalışacağız." dedi.

karal-rize-ziyaret-odasini-ziyaret-etti-4.jpg

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren kivi ithalatındaki gümrük vergisinin 400 dolardan 600 dolara çıkarılmasının konu edildiği ve alınan bu yeni karar doğrultusunda atılacak olan adımların masaya yatırıldığı toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç"Sayın Vekilimize öncelikle kivi ithalatındaki gümrük vergisinde gerçekleşen bu güzel adım için çok teşekkür ediyoruz. Kivi İlimize ilk olarak 90`lı yıllarda gelmiştir. Kivi ile ilgili olarak gerek ÇAYKUR, gerek Tarım İl Müdürlüğümüz ve İl Genel Meclisimizin bir çok çalışmaları oldu. Rize Ziraat Odası olarak bizlerde bu konuda yoğun çalışmalar sarf ederek Ziraat Odalarınca bir araya geldik ve Kivi Birliğini kurduk. Bu zamana kadar 50 binin üzerinde fidan ürettik ve kivicilik alanında ilerleme kaydetmek için elimizden geleni yaptık. Ve bugün gelmiş olduğumuz noktada İlimizde yetişen kivi Dünyanın en kaliteli kivisidir. Sayın Vekilimizin bu çalışmalar sürecinde bizlere vermiş olduğu destek her zaman taktire şayandır. Kendilerine bizlere vermiş oldukları bu desteklerden ve son günlerdeki kivi ithalatında gümrük vergisine gelen yeni yaptırımlar için de çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

karal-rize-ziyaret-odasini-ziyaret-etti-1.jpg

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ise "Rize`mizde özellikle temel ürünümüz olan çayın yanında destekleyici ürünler olarak kivi gibi, hayvancılık destekleri gibi ve balla alakalı çalışmaları yakinen takip ediyor ve bu ürünlerin gelişmesi için mücadele veriyoruz. Özellikle kivinin bu bölgede her geçen yıl hayatiyetini arttırmış olması ilimiz için ciddi bir ekonomik kazanım olabileceğini varsayarak kivi ile ilgili ne yapabiliriz, bu konuda hangi adımları atabiliriz diye sizlerin görüşlerini alabilmek için buradayız. İnanıyorum ki buradaki toplantımızda özellikle kivinin müstakil bir geçim kaynağı olması doğrultusunda ciddi ve önemli kararlar alacağız" dedi.

karal-rize-ziyaret-odasini-ziyaret-etti-2.jpg

Ziraat Odası ve Ardeşen Odasının ısrarlı takipleri neticesinde Ekonomi Bakanlığımıza yaptığımız ısrarlı çalışmalarımız meyvesini verdi ve Kivi ithalatında Gümrük vergisinin 400 dolardan 600 dolara çıkarılmasını sağladık, değerlendirmesinde bulunan Karal sözlerini şöyle sürdürdü: Bu durum kivi üreticisine çok ciddi bir katkı sağlayacaktır. Bu konuda daha çok çalışmak lazım. Burada yaptığımız temaslarda bir soğuk hava deposu ihtiyacının olduğu açığa çıkmaktadır. Bu konuda hükümet olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya çalışacağız. Alt yapımızı daha da güçlendirerek çayımızla beraber  gelen gelirlerimize kivi gelirini de ekleyebiliriz. Hep beraber yaptığımız ve yapacağımız  bu çalışmaların şehrimize ve Ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.

karal-rize-ziyaret-odasini-ziyaret-etti-3.jpg

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2013, 22:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73