banner72

Sıra sularımızda

Sıra geldi Rize’nin içme sularına …

Sıra sularımızda
Rize il merkezi,  Gündoğdu, İyidere, Derepazarı, Güneysu, Çayeli, Kalkandere, Kendirli,  Çaykent, Muradiye gibi  çok sayıda  belediye içme ve kullanma suyu ihtiyacını  Salarha Vadisinin güneyindeki Andon  havzasından karşılamaktadır.

Bozulmamış  ormanları ve tertemiz topraklarının  filtre ettiği  hiçbir işleme ihtiyaç duyulmayacak kalitedeki sular  burada bulunan Rize Belediyesi  İçme Suyu Tesisleri’ne ulaşmakta ve 250 bin insanın kullanımına sunulmaktadır. 

Bölgedeki ormanlar su havzası olması nedeniyle koruma altında alınmıştır. Bu ormanlardan  süzülen sular kendini var eden binlerce bitki türüne hayat vererek  denize kavuşmaktadır. 

Bu sular Karadeniz’in diğer vadilerinde olduğu gibi enerji üretmek üzere ,  bölgede yaşayan bütün canlıların en temel hakkı olan suya erişme  hakkı hiçe sayılarak  şirketlere sunulmuştur. 6 yıl önce geliştirilen ve oluşan kamuoyu tepkisiyle henüz tamamlamayan Ambarlık 1-2 HES Projesi  Rize Halkının “kaliteli ve yeterli suya erişim hakkını” tehlikeye atan bir proje olması nedeniyle büyük öneme sahiptir. 

Son derece hassas ve kırılgan bir ekosistemde, onun varlık nedeni  suları ortamdan uzaklaştıran bir projeye 2006 yılında “ÇED Gerekli Değildir” kararıyla izin verilebilmiştir.  Bu yanlış her türlü baskıyı göze alan, mahkeme masrafları için ahırdaki ineğini satarak  hukuk mücadelesi  yürüten  yoksul  yurttaşların direnci ile durdurulmuştur.  

Bu girişimler 2010 yılında şirket çoğunluk hisselerinin bir İspanyol firmasına devri ve hazırlanan ÇED Raporu’nun  Çevre ve Orman Bakanlığı’nca kolaylıkla onaylanmasıyla  yeni bir sürece taşınmıştır. Yine yaşam savunucusu yurttaşların girişimi ile söz konusu ÇED Raporu ‘nun yürütmesi Rize İdare Mahkemesi’nce durdurulmuş, ancak yapılan itiraz sonucunda bizleri tatmin etmeyen bir gerekçe ile bu karar kaldırılmıştır. 11.01.2013 tarihinde Rize Adliyesi’nde  bu davaya devam edilecektir. 
 
TEMA Vakfı Rize Temsilciliği olarak;                                                                                                                          
Bu hassas alanın en yüksek önem derecesinde korunmasını,                                                                          
Bütüncül planlama yöntemleri geliştirilmeden hiçbir surette dokunulmamasını,                                                          
Bu kararların bütün paydaşların aktif katılımı ile birlikte alınmasını,                                                                        
Suyun bütün canlılar için hayat kaynağı olduğunun ve bu kaynağa kolaylıkla, güvenle erişebilme hakkının olduğunun bilinmesini  bir kez daha istiyoruz.   
 
Su  Hayattır ….  
Su Haktır… 

Nevzat  ÖZER
TEMA Vakfı
Rize Temsilcisi
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2013, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73