banner72

Taksim’de 1 Mayıs coşkusu !

Bugün Taksim'de 1 milyon kişinin 1 Mayıs'ı kutlaması bekleniyor..

Taksim’de 1 Mayıs coşkusu !

Geçen sene 32 yıl sonra 1 Mayıs’a açılan Taksim Meydanı, ikinci kez işçi bayramına sahne oluyor. İstanbul'da Taksim Meydanı'nda kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve HAK-İŞ konfederasyonları Taksim'e geldi. 40 bin polisin görevlendirildiği alanda şimdilik herhangi bir olay çıkmadı.

DİSK ve HAK-İŞ işçi konfederasyonlarınca ayrı ayrı oluşturulan kortej, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün kutlanacağı Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Prangali işçi afişi Atatürk Kültür Merkezi'ne asıldı.

Kalabalık gruplar meydanı doldururken, bazı kortejler henüz Taksim'e varamadı. Yürüyüşlerini sürdürüyor. Bu arada Elmadağ'da Taksim'e doğru yürüyen kortejde kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Bariyerler devrilirken, pet şişeler havada uçuştu ancak gerginlik ve tartışma ortamı, sağduyu çağrılarıyla yatıştırıldı.

Taksim'deki sendika ve işçi gruplarının dışında ÖSYM'yi protesto eden öğrenci grupları, GS ve FB gibi futbol takımlarının taraftar grupları da dikkat çekiyor.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Taksim Meydanı'nda kutlanıyor. İşçi ve memur konfederasyonları başkanları, 1 Mayıs 1977'de çıkan olaylarda hayatlarını kaybedenler anısına Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakarak, saygı duruşunda bulundu.

Törene, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, CHP Milletvekili adayı Süleyman Çelebi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül katıldı

399209.20110501113606.jpgHelikopterlerle izlenecek

Taksim Meydan karadan ve havadan takip edilecek. Kameralarla tespit edilen kişiler daha sonra gözaltına alınacak. Meydan ve çevre sokaklar MOBESE kameralarıyla takip edilirken havadan da Skorsky helikopterin de aralarında bulunduğu 4 polis helikopteri kameralı takip yapacak. Etkinliğe katılacak sendikalar, sivil toplum örgütleri ve sanatçılar, dört koldan Taksim’e yürüyecek. Dolmabahçe tarafında toplanan Türk - İş, Hak - İş ve Memur - Sen, arkalarında bulunan siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ile Gümüşsuyu ve Mete caddelerinden Taksim’e gelecek. KESK Şişhane tarafından arkasındaki kortej ise Tarlabaşı bulvarından alana giriş yapmış olacak. Şişli tarafından gelecek DİSK, meslek odaları ve arkasındaki kortej ise Gezi Parkı’ndan alana girecek. Saat 11.00’de ise Kazancı yokuşunda kurum başkanlarının bir basın açıklaması ve çiçek bırakma töreni olacak.

Programı Alaboralar sunacak

Miting programını sanatçılar Mustafa Alabora ile Derya Alabora sunacak. Mitingde Grup Yorum, Kardeş Türküler ve Agire Jiyan müzik grupları sahne alacak. Taksim Meydanı’na yapılacak yürüyüş boyunca Onur Akın’ın 1 Mayıs için yaptığı şarkılar ses aracından çalınacak.

O pankart yıllar sonra aynı yerde

DİSK ve HAK-İŞ işçi konfederasyonlarınca ayrı ayrı oluşturulan kortej, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün kutlanacağı Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.
Prangali işçi afişi Atatürk Kültür Merkezi'ne asıldı.

prangali-isci-afisi-akm-ye-asildi-1313321.jpeg

Direkler yağlandı

Taksim'deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları nedeniyle polisin aldığı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Polis, Taksim Gezi parkı ve buraya yerleştirilen seyyan tuvaletlerde arama yaptı. Sabahın erken saatlerinde meydana gelen görevliler, anıtın etrafını bariyerlerle çevirdi. Bariyerlerin üzerine, bazı göstericilerin anıta tırmanma ihtimaline karşı motor yağı sürüldü. Bariyerler, göstericilerin tırmanmaması için sürülen yağla kaygan hale getirildi. Meydanın çevresindeki bayrak , kamera direkleri de yağlandı.

ÇELEBİ KORTEJİN BAŞINDA YER ALDI

DİSK tarafından Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde oluşturulan kortejin başında, eski DİSK Genel Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili adayı Süleyman Çelebi ile konfederasyon yöneticileri yer aldı.

Çelebi, yürüyüş öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en temel sorunun, işsizlik ve yoksulluk olduğunu belirtti. Türkiye’nin işsizlikte Avrupa 2’ncisi olduğunu ifade eden Çelebi, şunları söyledi: "Yoksullukta dünya 3’üncüsüyüz. Gelir adaletsizliğinde dünya 3’üncüsüyüz. İş kazalarında dünya 2’ncisiyiz. Bugün hala ülkemizde 12-13 saatlik çalışma süreleri devam ediyor. Bugün 1 Mayıs’ın esas doğuş nedeni, 8 saatlik çalışma süresi elde etmektir. 8 saatlik çalışma süresi elde edilirse 1 Mayıs o zaman amacına ulaşır. Siyasiler de seçimden önce bu mesajları doğru şekilde alacaklardır. Tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz. Ağır bedeller ödendi. Gazlar yedik, coplar yedik ama bugün 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak bizim için ayrı bir önem taşıyor." Kortej, daha sonra sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe başladı.

Bu arada, Taksim Mete Caddesi üzerinde toplanan HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı sendikaların üyeleri de "Emek, Barış, Özgürlük ve Demokrasi İçin 1 Mayıs" yazılı pankartın arkasında sıralandı.

Davul ve zurna eşliğinde bir süre eğlenen grup, polis kontrol noktasından geçtikten sonra Taksim Meydanı’na ulaşmak üzere yürüyüşe geçti.

Gazeteciler Dolmabahçe’den...

Dolmabahçe’de toplanarak Gümüşsuyu’ndan Taksim Meydanı’na yürüyecek grup arasında gazeteciler de yer alacak. Türkiye Gazeteciler Sendikası pankartı altında buluşacak gazeteciler bir kez daha Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Nedim Şener ve Ahmet Şık’a özgürlük çağrısında bulunacak.

Kamu-Sen katılmıyor

Türkiye Kamu- Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, hazırlanan 1 Mayıs bildirgesinde ‘etnik ayrıştırmaya dönük’ ifadeler bulunduğunu öne sürerek bu yıl kutlamalara katılmayacaklarını açıkladı. 1 Mayıs bildirgesine yerleştirilen ifadelerin çalışanların sorunlarını ve hak mücadelesini yansıtmadığını açıklayan Koncuk, “Bildirge, çalışanların değil, cezaevindki teröristlerin şartlarının iyileştirilmesi için propaganda aracı haline getirilmek isteniyor” dedi.

En temiz ‘1 Mayıs’ olacak

Bu yılki kutlamalarda hemen her ayrıntı titizlikle düşünüldü. Bu kapsamda DİSK, kutlamaların ardından meydanda ortaya çıkan kirliliğin önüne geçilmesi için özel bir gayret gösterecek. Bunun için kutlamalar sırasında ve sonrasında ortaya çıkacak çöp ve atıklar belirli noktalarda toplanacak. Daha sonra konfederasyonun belirlediği görevlilerce toplanan atıklar geri dönüşüm noktalarına götürülecek.

Metro seferleri yapılmayacak

Taksim-Mecidiyeköy arasında metro seferleri yapılmayacak.
Finüküler hat ile Taksim ve Şişhane arasındaki metro seferleri de emniyetin belirleyeceği saatler arasında sefer yapamayacak.

BAYRAKLAR İNMESİN DİYE

Yaşanabilecek gerginliklere karşı biri 35 metrelik direkte, diğeri de Cumhuriyet Anıtı’nın yanında bulunan direkteki Türk bayrağının bağlantı ipleri iptal edildi. Belediye görevlileri dün akşam saatlerinde, itfaiyeye ait bir merdiven aracıyla 35 metrelik direğe yaklaştı. Direğin bağlantı ipi makara sisteminden çıkartıldı. Daha sonra bayrak direğe zincirle sabitlendi. Görevliler daha sonra, Cumhuriyet Anıtı’nın yanındaki Türk bayrağının ipini de iptal etti.

İSTANBUL’DA BU YOLLARA DİKKAT

Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ta düzenlenecek etkinlikler süresince bazı cadde ve güzergahlar kontrollü olarak trafiğe kapatılacak. Yarın etkinlik bitimine kadar bir çok yolda güzergah değişikliği yapılacak. Trafiğe kapalı olan caddeler ise şöyle: ‘’Mecidiyeköy Ortaklar’dan itibaren Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yedikuyular Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Sıraselviler Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Taşkışla Caddesi, Taşkışla Tünel, Rumeli Caddesi ve Abdülhak Hamit Caddesi.’’ Bu arada, miting alanı yakınındaki Taksim İlkyardım ve Alman hastanelerine gelen ambulans ve hastalar Karaköy Firuzağa yönünü kullanacak.

Çevik Kuvvet’e HD kamera

Taksim Meydanı’nda bugün 38 bin polis görevli olacak. Çevik Kuvvet polisi, güvenliği sağlamak için teknolojiyi sonuna kadar kullanacak. Bu yıl ilk kez yeni bir uygulamayla kameralı ve kulaklıklı kask takacak. 3 bin 200 adet kulaklıklı kask sayesinde görevli memur telsizden verilen emirleri duyabilecek. Kulaklıklı kaskların yanı sıra Çevik Kuvvet amirleri tarafından kullanılacak HD kayıt özelliği olan kameralı 200 kask da olası bir müdahale durumunda kaydettiği görüntüleri MOBESE merkezine ulaştırabilecek. Kaska yerleştirilen kamera, kablo, depolayıcı ve verici sistemleri sayesinde yaşananlar anı anına merkezden de izlenecek. Kameralar, görüntü yanında ses kaydedebilme özelliğine de sahip. 50 metreye kadar çekim yapan kameralı kasklar, içine yerleştirilmiş özel ses düzenekleri sayesinde kaskı takan rütbeli personelin, onlarca polis memuruna talimat vermesine de imkân tanıyor.

ÇAPKIN: PROVAKATİF EYLEM BEKLEMİYORUZ

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, gece yarısı Taksim Meydanı’na gelerek 1 Mayıs kutlamaları için alınan önlemleri inceleyerek yardımcılarından bilgi aldı. Denetlemenin ardından basın açıklaması yapan Hüseyin Çapkın, "1 ’Mayıs Emek ve Dayanışma’ gününü şölen havasında kutlayacağımıza inanıyorum. Taksim Meydanında işçi bayramını bir şölen güzelliğinde geçmesi için her türlü tedbiri aldık. Polis her yerde olacak; ancak fazla göz önünde olmayacak" diye konuştu.

1 Mayıs kutlamaları çerçevesi’nde İstanbul’da 38 bin polisin görev yapacağını belirten Çapkın, "İzmir, Kocaeli, Sakarya ve Balıkesir’den güvenlik önlemlerine destek için 1200 polis memuru geldi. İşçilerin güvenliği için alana gelenler, yollarda oluşturduğumuz arama noktalarında didik didik aranacak. Her hangi bir provakatif eylem beklemiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73