Tarihin En Pahalı Filmi Belli Oldu

Hollywood'da pahalı film modası yeni değil. Eski filmlerin bütçesi bugüne uyarlandığında 'Karayip Korsanları Dünyanın Sonu' 342 milyon $'la ilk sırada.

Tarihin En Pahalı Filmi Belli Oldu
 Son yıllarda sinema endüstrisinde yüksek bütçeli filmlerin sayısı her geçen gün artıyor. Fakat Hollywood'da pahalı film modasının geçmişi aslında çok daha eskiye dayanıyor. Business Insider, IMDB verilerinden yol çıkarak, tarihin en yüksek bütçeli filmlerini sıraladı. Daha sonra bu bütçeleri enflasyona göre düzelterek bir liste çıkardı. Günümüz koşullarına göre düzeltilmiş verilere göre Hollywood tarihinin en pahalı filmi Karayip Korsanları serisinin son filmi 'World's End' (Dünyanın Sonu) oldu.

Bugünün parasıyla 342 milyon dolara mal olan filmin yapım şirketine getirisi ise yine düzeltilmiş verilerle tam 1.1 milyar doları bulmuş. Sıralamada ikinci sırada ise sürpriz bir film geliyor: 1963 yapımı Cleopatra. Filmin çekildiği yılda 44 milyan dolara olan maliyeti bugünün parasıyla tam 339.5 milyon dolara karşılık geliyor. Listenin üçüncü sırasında ise 294.3 milyon dolarlık bütçesiyle ünlü yapım Titanic geliyor.

Kaynak: Sabah
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER