banner72

TIR Karnesi servisi hizmete açıldı

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu, TIR karnesi konusunda açıklama yaptı.

TIR Karnesi servisi hizmete açıldı
Açıklama şöyle: 

“ (Tır sistemi) Cenevre merkezli uluslar arası kara taşımacılığı birliği (IRU) tarafından yönetilmektedir. Hali hazırda tır sistemine 66 ülke taraf olup 57 ülke sistemi uygulamaktadır. Sistemi uygulayan ülkeler arasında Türkiye de yer almaktadır. IRU ile yapılan anlaşma neticesinde Türkiye’de işlemleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yürütmektedir.
 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yetkilendirilen oda sayısı 16’dır. Rize Ticaret ve Sanayi Odası IRU Tır Karnesi sistemine 17. Oda olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yetkilendirilmiştir. Buradaki ana amaç üyelerimizin ve bölgemizdeki diğer tırlarla yük taşıyan, mal dolaşımı yapan firmaların işlemlerini kolaylaştırmak, bulundukları yerde onlara bu hizmeti vermek ve iş akışını hızlandırmak için bu sistemi odamız bünyesinde kurmuş bulunmaktayız.
Odamız Tır Karneleri servisi bugün itibariyle (14.03.2013) hizmete açılmıştır.
Odamızdan belge almak isteyen firma sahipleri odamıza başvurarak işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Tır karneleri 4 yapraklı AB, 6, 14 ve 20 yapraklı olmak üzere, sayfa sayısına göre çeşitlere ayrılmaktadır.
Odamızın yetkilendirilmesinde başta TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na, TOBB Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Halim METE’ye ve TOBB Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ediyoruz.
Sistemin bölgemize, Rize’mize ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz.”
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73