banner72

Tişörtteki kan lekesi Laz Ziya'ya ait!

Sarai Sarai'nin tırnak arasından alınan doku ve tişörtündeki kan damlası katil zanlısı olarak aranan 'Laz Ziya' lakaplı hurdacı Ziya T.'ye ait çıktı

Tişörtteki kan lekesi Laz Ziya'ya ait!

İstanbul'da öldürülen ABD'li Sarai Sierra'nın katil zanlısı olarak aranan 'Laz Ziya' lakaplı hurdacı Ziya T.'nın, Karabük'teki evindeki yatağın yastığında bulunan kıl örneği acil olarak İstanbul'a gönderildi. Kıl örneğinden alınan DNA ile Sarai'nin tırnak arasından alınan doku ve tişörtündeki kan damlasındaki DNA uyuştu. Polis, Ziya T.'nin Hatay'a geçtiğini belirledi.

Polis Kriminal Laboratuvarı, 2 Şubat 2013'te, Cankurtaran'daki tarihi surlarda cesedi bulunan Sarai Sierra'nın tırnaklarının arasında doku örnekleri ve tişörtünde kan damlası tespit etti.

Doku örneklerinin ve kan damlasının DNA profili çıkarıldı. Surların yanında yaşayan Mahmut G. polise verdiği ifadesinde, olay günü Ziya T.'yi gördüğünü söyledi. Mahmut G.’nin ifadesinde “Yüzünün iki yanında da tırnak izlerine benzer izler vardı. Ne olduğunu sorduğumda çalılıkların içerisine düştüğünü ve yüzünün çizildiğini söyledi” dedi.

Surlarda yaşayan Hasan B. de "Surlarda fotoğraf çekiyordu. Bizi de çekti. 10 dakika sonra surları inleten bir çığlık duyduk" dedi. Polis, Ziya T.'nin olayın ardından surlardan ayrıldığını ve memleketi Karabük'e gittiğini belirledi. Karabük Emniyet Müdürlüğü ile temasa geçildi. İstanbul'dan da bir özel ekip yola çıktı. Ekipler, Ziya T.’nin kaldığı eve ulaştığında Ziya T.'nin Hatay'a gidiyorum' diyerek evden ayrıldığını belirledi.

SURİYE'YE GEÇMEYE ÇALIŞIYOR

Özel ekip kısa sürede Karabük'e ulaştı. Olay Yeri İnceleme ekipleri, Ziya T. evde yattığı yataktan kıl örnekleri alındı. Kıl örnekleri ve ağabeyi İbrahim T., kardeşi Hamdi T. ile kız kardeşi Nazmiye Ç.'den de kan örnekleri alındı. Kıl ve kan örnekleri Polis Kriminal Laboratuvarı'na aynı gün ulaştırıldı.

Kriminal Laboratuvar, kıl ve kan örneklerinin DNA'sını çıkardı. Ziya T.’nin evde yattığı yastığında bulunan kıl örneğinden çıkarılan DNA ile Sierra'nın tırnak arasında bulunan dokuların ve tişörtündeki kan damlasından çıkarılan DNA birebir uyuştu.

Kriminal Laboratuvar, henüz bir rapor hazırlamadı ama soruşturmayı yürüten Asayiş Şube Müdürlüğü yetkililerine ilk bulguyarı sözlü olarak ulaştırdı. Yapılan araştırmada Ziya T.'nin Hatay'da olduğu belirlendi.

Ziya T.'nin, Suriye'ye geçmeye çalıştığı tespit edildi. Ziya T.'nin Suriye'ye kaçmasını engellemek ve yakalamak için takibin sürdüğü bildirildi.

AMERİKALI SARAİ’NİN KATİL ZANLISININ İZİNE RASTLANAMIYOR

Amerikalı Sarai Sierra’nın İstanbul’da 2 Şubat’ta cesedinin bulunmasından birkaç gün sonra cinayet şüphelisi olarak aranan Ziya T.’nin önce memleketi Karabük’e, oradan da Hatay’a gittiğine ilişkin elde edilen bilgiler sonrası Hatay’da sürdürülen aramalarda henüz sonuca ulaşılamadı.

Emniyet yetkilileri, tüm ilçelerde ve sınır kapılarında bu konuda titiz bir inceleme yapıldığını, ancak "Bir emareye rastlanmadığını" söylerken, tüm birimlerin bu konuda dikkatli olduğunu belirtti.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2013, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73