banner72

Yazıcı mıhlamayı teyet geçti

Rize`de düzenlenen Arıcılık, Arıcılığın Sorunları ve Çözümleri konulu çalıştayda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sahte bal üreten firmalara karşı yaptırımların sonuç alıcı ve caydırıcı etkinliğe kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Yazıcı mıhlamayı teyet geçti

Rize’de düzenlenen Arıcılık, Arıcılığın Sorunları ve Çözümleri konulu çalıştayda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sahte bal üreten firmalara karşı yaptırımların sonuç alıcı ve caydırıcı etkinliğe kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Bir dizi incelemelerde bulunmak için seçim bölgesi olan Rize’ye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı sabah saatlerinde şehir merkezinde ki dere ıslah çalışmalarını yerinde inceledikten sonra Rize Valiliği tarafından Yusuf Karaali Diyanet Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Arıcılık, Arıcılığın Sorunları ve Çözümleri Çalıştayı’na katıldı.

Çalıştayda söz alan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, Bakan Yazıcı’dan sahte bal üreten firmaların ticaretten men edilmesi talebinde bulundu. Yılmaz konuşmasında, “Bu firmalar çeşitli versiyonlarda, çeşitli isimler altında satış yapıyorlar. Bir tanesi ismini koymuş balcıbaba diğeri ismini koymuş balbeyi ama üzerinde yazıyor bal aromalı şurup. Ama adında bal deniliyor. Sayın Bakanımızdan bir tek bunu istiyoruz. Bunları ticaretten men edin sayın bakanım. 500 bin TL 1 Milyon TL ceza yedi bunlar ancak çare olmadı. Glikozun tenekesi 30 - 40 TL bir kilo balın tenekesi ise 350- 400 TL. Sayın bakınım. Almanya’da olduğu gibi bu sahtecileri ticaretten men edin. Arıcılar olarak saygı ile önünüzde eğiliyoruz ve sizden bunu istiyoruz” dedi. 

Çalıştayda söz alan Bakan Yazıcı bal üreticilerine uyarılarda bulunarak Yılmaz’ın talebini değerlendirdi. Yazıcı, “İnsan üretir insan tüketir. Beşer olarak; üretmek, pazarlamak ve tüketmek. Tabiatta var olan görünen veya görünmeyen materyalleri toplamak sureti ile ürün elde eder, bunu nitelikli hale getirir, pazarlamasını yapar. Hedef kitlesi yine insandır. Ama arıcılık ve bal çok farklı. Hiçbir müdahale edilmeden yenen ürünlerin başında bal gelir. Balı üreten arı. Hiçbir işleme tabi tutmadan üretim aşamasında da müdahale etmeden elde edip tüketime arz ettiğiniz zaman siz hakiki balı arz etmiş olursunuz. Gerek etek olma aşamasında arının bal üretim aşamasında balın içerisinde olmaması gereken materyaller ile arıyı kandırmaya çalışırsanız. Yada balı ürettikten sonra çeşitli kimyasallar katmak sureti ile onun dönüşümünü başkalaştırır sanız biz o ürünü bozmuş olursunuz. Bizim bakanlığımız bünyesinde birde reklam kuru var. Bu reklam kurulu aldatıcı, yanıltıcı açık veya gizli yanıltma içerek reklamlara müdahale ederiz. Bizim o müdahalemizi takiben Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızda  kanunun verdiği yetki çerçevesinde kamu gücünü kullanır. Bu konuda son derece hassasiyetimiz var.  Arıcılar Birliği Başkanımız çok doğru ifade etti. Bu alanlardaki yaptırımlarımızı; sonuç alıcı ve caydırıcı etkinliğe kavuşturmamız gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

Bakan Yazıcı daha sonra;  Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından başlatılan ekmek israfının önlenmesi kampanyası kapsamında, Rize Valiliği tarafından geliştirilen bir proje ile bayat ekmekler ile hazırlanılmış yiyeceklerden yedi. Yazıcı masada bulunan ‘mıhlamayı’ işaret ederek  “bundan almak isterdim ama basın çekiyor” diyerek ‘tabağına ‘mıhlama’ almadı.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 20:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73