banner72

Yine Şubat'ta zam olabilir haberi, Bu işte bi iş var ama !

Şubat'ta doğalgaz için öngörülen zam yüzde 12-14 aralığında olacak

Yine Şubat'ta zam olabilir haberi, Bu işte bi iş var ama !

Türkiye, kışın kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde şubat ayında doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağına kilitlendi. BOTAŞ'ın, artan maliyetleri dikkate alındığında doğalgaza, yüzde 12-15 aralığında zam ihtiyacı bulunduğu hesaplanıyor. BOTAŞ, petrol ve dolar kurundaki değişiklikler çerçevesinde şubat ayı için doğalgaz fiyatlarına yönelik hesaplamalarını hemen hemen tamamladı.

HABERTÜRK'ün güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre şubatta doğalgaz için öngörülen artış oranı yüzde 12-14 aralığında bulunuyor. Doğalgaz ithal eden şirketler, hafta başında Ankara'da EPDK ile bir toplantı yaptı. Şirketler, ekim ayından bu yana gaz fiyatlarının baskılandığından, maliyetlerdeki artışların yansıtılmadığından yakındı. BOTAŞ dahil tüm ithalatçıların bu durumdan tüm büyük zarar gördüklerini savunan şirketler, maliyet bazlı fiyatlandırmanın uygulanmasının takip edilmesini istedi.

“MALİYETLER YANSITILSIN”

BOTAŞ, 2008'de başlayan otomatik fiyatlandırma çerçevesinde hesaplamalarını yapıyor ve ihtiyacın doğması halinde zammı uygulamaya koyuyor. Ancak, doğalgazın ekonomik olduğu kadar sosyal yönü de bulunuyor. Hükümet, geniş kesimlerin kullandığı doğalgazda zamma mesafeli yaklaşıyor. Zam konusunda son kararı Başbakan Erdoğan veriyor.

SOĞUK, GAZ TÜKETİM REKORU KIRDIRDI, KRİZİ LNG ÖNLEDİ

Türkiye, Rusya'dan gelen soğuk ve dondurucu hava nedeniyle günlük tüketimin 160 milyon metreküple zirve yaptığı hafta başında, doğalgaz krizinin eşiğinden döndü. BOTAŞ, bir anda fırlayan tüketimi karşılamak için Rusya'dan, Mavi Akım Hattı'ndan alınan gaz miktarının artırılmasını istedi.

Başkenti Moskova'da -38 dereceyi gören Rusya, kendi iç tüketimi nedeniyle Türkiye'nin gaz artış talebini karşılayamadı. BOTAŞ, Aliağa'daki Egegaz Sıvılaştırılmış Doğalgaz (LNG) Tesisleri ile olan sözleşmesini uygulamaya koydu, günlük tüketimdeki açığı bu tesisten aldığı gazla kapattı. Konutta tüketimde, nüfus yoğunluğu olan İstanbul başı çekti.

GAZETE HABERTÜRK

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2010, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73