Bekaroğlu'nun Rize Havalimanı Öngörüsü Doğru Çıktı

CHP'li Bekaroğlu Söylemişti, Doğru Çıktı...

Bekaroğlu'nun Rize Havalimanı Öngörüsü Doğru Çıktı
Bu içerik 15574 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisinin Rizeli İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, 2016 Yılında Başlanacağı Söylenen Ancak Henüz İhalesi Bile Tamamlanamayan Rize-Artvin Havalimanı İle İlgili Söyledikleri Doğru Çıktı.

İktidar Cephesinden 2016 Yılında Rize-Artvin Havalimanı İnşaatının Başlayacağı Açıklamalarının Ardından Sahneye Çıkan ve İnşaatın 2016 Yılında Başlamayacağını, Yatırım Programına Dahi Alınmadığını İddia Eden Bekaroğlu Haklı Çıktı. Zira, Havalimanı İnşaatının İhalesi Dahi Henüz Tamamlanamadı.

Peki Bekaroğlu Neler Demişti?

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, Rize Artvin Havalimanını sorduğu Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın kendisine Rize Artvin Havalimanını 2016 yatırım programına almak istediklerini ancak bunu başaramadıklarını söylediğini açıklamıştı.

Bekaroğlu, Maliye Bakanı Ağbal’ın Rize-Artvin Havalimanı için 2017 yılında ise sadece 150 milyon TL ödenek ayrıldığını söylediğini ifade ederek, Rize Havalimanının tamamlanmasında büyük aksaklıklar ve gecikmeler olacağını kaydetti.

PROF. DR. MEHMET BEKAROĞLU’NUN RİZE-ARTVİN HAVALİMANI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Kıymetli Rizeliler,

Elbette sorunları çözme sorumluluğu iktidar partisine aittir. Muhalefetin görevi de sorunları takip etmek, gündeme getirmek, vaatlerin yerine getirilip getirilmediğini denetlemektir. Muhalefet olmazsa, muhalefet görevini yapmazsa iktidar partisi rahat olur, hata yapar, tembellik yapar, erteler, aldatır. Nitekim Rize’de yıllardan beri böyle oluyor; iktidar partisi siyasetçileri, muhalefetin denetimi olmadığı için rahat hareket ediyor. Bundan da tüm Rize zarar ediyor.

İstanbul 3. Bölgeden CHP milletvekili adayı olduğumda Rize’de ve İstanbul’da yaşayan hemşerilerime “seçilirsem Rize milletvekili gibi çalışacağım, Rize’nin ve Rizelinin tüm sorunlarını takip edeceğim” sözünü vermiştim.

Seçildiğim günden beri Rize milletvekili gibi çalışıyorum. Muhalefet görevimi yapmaya, Rizeli İstanbul Milletvekili olarak başta Rize olmak üzere tüm Karadeniz’in sorunlarını takip etmeye devam ediyorum. Çaydan turizme, sel ve heyelandan asayişe, eğitimden çevreye Rize’nin tüm sorunlarının Ankara’da takipçisiyim.

Bugün bir önemli konuyu gündeme getireceğim. Rize-Artvin Havaalanı Projesi. Bu projeyi düşünce aşamasından başlayarak günü gününe izledim. Topladığım bilgileri sizinle paylaşacağım.

Ekteki belgelerden de anlaşılacağı gibi;

1. Artvin-Rize Havalimanı, Yüksek Planlama Kurulu’nun 12.04.2016 tarihli ve 2016/16 sayılı kararı ile 2016 yılı yatırım programına alınmış ve 2016E030180 proje numarası ile 2016 yılı için 65.000 TL başlangıç ödeneği ayrılmıştır.

2. 2 milyon/yıl yolcu kapasiteli olarak planlanan Rize-Artvin Havalimanı için yer olarak Yeşilköy-Pazar mevkii seçilmiştir.

3. Rize-Artvin Havalimanı, altyapı inşaatı 1.200.000.000 TL, üstyapı inşaatı 150.000.000 TL olmak üzere toplam 1.350.000.000 TL proje bedeli, 11.10.2016 tarih ve 2016/29 sayılı Yüksek Planlama Kurulu kararı ile onaylanmıştır.

4. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan’ın konu ile ilgili vermiş olduğum soru önergesine cevabında(3 Kasım 2016 gün, 44697349-610.01/82046 Sayı) Havalimanının ihalesi yapıldıktan sonra 1000(bin) iş gününde tamamlanmasının öngörüldüğü ifade edilmiştir.

5. Kesin projeleri tamamlanan havalimanının altyapı ihale ilanı 17.10.2016 tarihinde yayınlanmış, 02.11.2016 tarihinde de ön yeterlilik teklif dosyaları alınmış olup değerlendirme işlemleri devam etmektedir.

6. 25.11.2016 tarihinde Maliye Bakanlığı Bütçe Görüşmeleri sırasında Maliye Bakanı konu ile ilgili soruma verdiği cevapta Rize-Artvin Havalimanı için 2017 yılında 150 milyon liralık bir ödenek ayrıldığını ifade etmiştir.

Bu bilgiler eşiğinde tüm Rizelileri uyarıyorum. Evet, Rize Havalimanı konusunda bazı mesafeler kaydedilmiş ama iş yukarıdaki bilgiler çerçevesinde sürecekse büyük aksaklıklar ve gecikmeler olacaktır. Endişelerim şunlardır;

1. Rize Milletvekili Hasan Karal, “Hava Limanı ihalesi yapıldı. Ocak ayında Pazar-Çayeli arasında yapılacak Hava limanına ilk taşlar dökülmeye başlanacak” diye açıklama yapmıştır. Her zaman olduğu gibi Karal yine Rizelileri aldatıyor. Rize-Artvin Havalimanının ihalesi henüz tamamlanmamıştır. Bu durumda Ocak ayında ilk taşların dökülmesi mümkün değildir.

2. Uzmanlar, aynı şekilde deniz dolgusu ile yapılan Ordu-Giresun Havalimanı maliyetinden hareketle, 1.350.000.000 TL ile bu projenin tamamlanmasının mümkün olmadığını ifade ediyorlar. Bu durumda havalimanı için önemli gecikmelerin olması ihtimal dahilindedir.

3. Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal Rize-Artvin Havalimanı için 2017 yılında sadece 150 milyon TL ödenek ayrıldığını söylemiştir. Bunun anlamı bu havalimanının 1000 günde bitirilmesinin mümkün olmayacağıdır.

Sevgili Rizeliler;

Bu iş hepimizindir, Rize’mizindir, bu Hasan Karal, diğer AKP’li siyasetçiler ve Rize-Artvin Havalimanının bir an önce bitirilmesini isteyen herkes, lafı bırakmalı ve öncelikle 2017 yılı ödeneğinin arttırılması için temaslara başlamalı. Sonra bu havalimanının bu proje bedeli ile bitmesinin mümkün olmadığını görmeli ve proje bedelinin gerçekçi bir rakama çekilmesi için gerekenler yapılmalıdır. Aksi takdirde Rize Havalimanı Rize’deki birçok proje gibi yılan hikâyesine döner ve 1000 iş günü şöyle dursun bu inşaat yıllarca sürer.

Ben kendi adıma temaslara başladım bile. Ankara’da ilgili olan herkese, bu havalimanının öngörülen sürede bitmesi için proje bedelinin 2 milyar TL’ye çıkarılması, 2017 yılı için 500 milyon TL, 2018 yılı için 750 milyon TL, 2019 yılı için 750 milyon TL ödenek ayrılması gerektiğini anlatıyorum. Haydi; iktidar muhalefet bir araya gelelim, Ankara’ya baskı kuralım ve Rize-Artvin havalimanının 2020 yılında açılmasını sağlayalım. Aksi takdirde yılda 150 milyon TL ödenekle bu havalimanı, iddia ettikleri gibi 1 milyar 350 milyon TL’ye mal olsa bile, 9 yılda bitmez.

Rize Havalimanı Mehmet Bekaroğlu Binali Yıldırım Naci Ağbal Ahmet Aslan Hasan Karal Rize Artvin Havalimanı Artvin Havalimanı Artvin Uçak Bileti Rize Uçak Bileti Rize Havaalanı Ne Zaman Bitecek Rize Havaalanı Bütçesi Ne Kadar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nursel guldan     2017-01-03 Ne var dokuz olmaz on olsun onemli olan birlik beraberkik olsun trabzon da var cok ta uzak deyil otobuse devam ben zaten ucaga bir kez bindim bidaha asla havada teneke okadar havali olmayalim varsin luks kalsin daha hayirlisi benim gorusum.
Ümit altun     2017-01-02 90 yıldır iktidar olamayan olamayan bir parti 9 yılda hava alanı yapar kesin. Muhalefet olacağınıza 2 yıl vekillerinizin maaşını toplayıp hava alanı yapın ertesi seçimde de rize de iktidar olun. Ama yok iltidar olmak işinize gelmiyor çünkü sorumluluk alamayacak kadar güvensizsiniz kendinize.....
Cafer     2017-01-02 Chp gelince havalimanı olurmu yoksa
Cihan Ali ateş     2017-01-02 Rize-Artvin havalimanı için gereken baskıyı ve desteği verelim,Rize ve Artvin için hayati öneme sahip bu projeye hep birlikte sahip çıkalım. Tüm partiler ve STK lar birlik olalım.
Karamahmutoğlu Rıza     2017-01-02 Aradan beşyıl geçti hala dokuzyık onyıl seçim yaklaşıyor bir sözdaha verilir çıkar yirmiyıla rizeli için yılların bir önemi yok bekler dururuz bırakın havaalanını garajın içleracısı durumunu görmezden gelenler şöyle ildışına çıkıp yapılan garajlara girip çıksınlar utanın utanın vekildemeye dilim varmıyor yazıklar olsun
Muharrem Dalbastı     2017-01-02 Sayin bekaroğlu 9 seneye bitmezse 10 seneye biter ne onemi varbizim daha onemli işimiz varbiraz yapici olalim
Mustafa İpek     2017-01-02 Eğer doğruysa bu millette hesabı sandıkta vermelidir nedir milleti oyalamasınlar akpye büyük bir ders sandıkta verilmesi gerekir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X