banner72

ÇAY TOPLAMAYLA İLGİLİ SON KARAR!

Rize, Trabzon, Giresun ve Artvin Valilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantı sonrası çay üreticilerini ilgilendiren önemli kararlar alndı. İşte o kararlar:

ÇAY TOPLAMAYLA İLGİLİ SON KARAR!

Konuyla ilgili Rize Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadelere ye verildi:

"Koronavirüs pandemisi ile mücadele çerçevesinde, ülke genelinde ve illerimiz özelinde tedbirlerimiz devam etmektedir. İlimizi de içine alan bölgemizde yaklaşan çay hasadı sezonunda özel önlemler alma gereği hâsıl olmuştur. Bu kapsamda alınması gereken tedbirler konusunda yerelde sektörün tüm taraflarıyla  (Pandemi kurulları, ÇAYKUR, Ticaret Borsası, ziraat odaları, ilgili kamu kurumları, muhtar dernekleri, STK’lar, müstahsiller vb.) görüşülmüş, bakanlıklarımızla gerekli bilgi paylaşımları yapılmıştır.

İlgili bakanlıklarımız ve kurullar nezdinde de bölgeden alınan bilgiler ve bakanlıklarımızda mevcut diğer verilerle birlikte yapılan değerlendirmeler sonucunda, bölgemizde gerekli koruma tedbirlerini aksatmadan, ekonomimiz için çok önemli olan çay hasadının tamamlanması için ortak kararla; temel mücadele unsurunun izolasyon ve vatandaşların bulunduğu yerde kalması gerçeğinden hareketle, salgının illerden diğer illere bulaş riskinin olması, 31 il için giriş/çıkış seyahat yasağının devam etmesi nedenleriyle ve şimdilik çayın ilk hasat dönemi olan mayıs ayı hasadı ile sınırlı olmak kaydıyla çay hasadı yapılacak Rize, Trabzon, Artvin, Giresun illeri dışındaki müstahsillerin, bu illere gelişi için seyahat izni verilemeyeceğinden, çay hasadıyla ilgili tüm faaliyetlerin bu iller içerisinde mevcut ve illerin temin edeceği işgücü ile planlanmasına, illere gelemeyecek müstahsillerin çay hasadını illerde irtibatlı oldukları kişiler aracılığıyla yaptırmalarına, buna imkânı olmayan müstahsiller için sektörün paydaşlarıyla oluşturulacak vefa sosyal destek organizasyon kurullarıyla alternatif çözümler üretilip çay hasadının sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına karar verilmiştir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tamer mısiral
Tamer mısiral - 2 yıl Önce

Çok kötü bir karar ve hiç düsünülmemiş ve alt yapısı hazırlanmamış bir karar.Bu kararı alanların liyakat sahibi olduklarını hiç zannetmiyorum milletin geçim kaynağı ile oynuyorsunu..

Hatice hacıosmanoğlu
Hatice hacıosmanoğlu - 2 yıl Önce

Vali toplatsın yarısı toplayanınolsun ozaman

Şakir Çakırusta
Şakir Çakırusta - 2 yıl Önce

İç işleri bakanlığı tarafından üreticilerin bu kapsam dışında genelgesi var. Buna rağmen kaymakam lıklar izin vermiyor. Peki bizim mağduriyetimizi kim giderecek.muhtarlar isimlerimizi valiliğe bildirdiler, niye istediler madem izin verilmeyecekti.

Ardeşenli
Ardeşenli - 2 yıl Önce

Çok doğru karar
Kaç gündür yazıyorum sonunda oldu
İl dışından gelişler olursa çok daha geniş salgın olur
Varsın birinci sürgün toplanmasın

Ayşe Navdar
Ayşe Navdar - 2 yıl Önce

Bir haftadr kaymakamlığa git gel telefonla ara sürekli engel çıkarıldı çalışma izinleri olan gelebileck denildi akabinde çocuğunuz var çocuğa red kararı verildi valilik onaylamadi bin insanları hep yordunuz bilinmezliklerle soruyorum Ukrayna'dan insanlar gelirken sıkıntı olmadı ben samsun dan rizeye eksper olarak çalışmak için gitmem mi sorun oldu..

Ramazan cinoğlu
Ramazan cinoğlu - 2 yıl Önce

Siz toplarsiniz artık

Alemdar ipek
Alemdar ipek - 2 yıl Önce

S. A istanbulda yazıyorum hiç birimiz cayımızı toplamaya gidemiyoruz izin yok cayım dalında ı kalacak

Reşat babalik
Reşat babalik - 2 yıl Önce

Rize nin çay uretimi yüzde sekseni dişardan gelen işçilik yapilmaktadir.eğer gelmek yaşaklanirsa çay toplama olmaz sezon çok kötu geçer ekonomi kayip olur.derhal kontrollu işçi gelişi olmasi lazim.


SIRADAKİ HABER

banner74

banner73