banner72

Çay Üreticileri ile İlgili Alınan İl Dışı Yasak Kararı Yeniden Gözden Geçirilsin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, çay üretiminin yapıldığı Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun illeri dışında bulunan çay üreticileri için alınan bu 4 ile giriş yasağı kararının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Çay Üreticileri ile İlgili Alınan İl Dışı Yasak Kararı Yeniden Gözden Geçirilsin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, çay üretiminin yapıldığı Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun illeri dışında bulunan çay üreticileri için alınan bu 4 ile giriş yasağı kararının yaşanan olumlu gelişmelerin ışığında ve bilim kurulunun görüş ve önerileri doğrultusunda acilen yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, yapılan değerlendirme sonucunda kontrol edilemez bir risk görünmüyorsa Rize ve bölge illeri dışındaki çay üreticilerinin bu illere gelebilmesinin önündeki yasağın kaldırılması talebinde bulundu.

İl Başkanı Deniz, açıklamasında ayrıca şunları kaydetti: “Çay üreticilerinin Rize’ye gelmeleri ile ilgili olarak ilgili Bakanlıklar tarafından alınan yasak kararının, salgınla ilgili olarak yaşanan olumlu gelişmelerin ışığında, salgınla ilgili bilim kurulunun görüş ve önerileri doğrultusunda acilen yeniden değerlendirilmesini ve yapılan değerlendirme sonucunda eğer kontrol edilemez bir risk görünmüyorsa Rize dışındaki çay üreticilerinin Rize’ye gelebilmesinin önündeki yasağın kaldırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca yeni değerlendirme ilgili karar çıkıncaya kadar çayla ilgili sorumlu kurum ve kuruluşların çayları nasıl toplayacakları ve çay sezonu ile ilgili süreci nasıl yönetecekleri ile ilgili üreticiyi bilgilendirip, üreticinin kesinlikle mağdur edilmeyeceklerine ilişkin açıklamaları en kısa zamanda yapmaları gerekmektedir. Gerekçemiz; 16 Nisan’da alınan 30 Nisan’a kadar gelebilirsiniz kararı 22 Nisan’da salgınla ilgili yaşanan gelişmeler nedeniyle gelemezsiniz kararına dönüşmüştü. 22 Nisan’dan bu yana 5 gün geçti. Aynı süreçte alınan yasak kararı gene geçen 5 günlük süreç sonunda salgında meydana gelen olumlu değişmeler karşısında yeniden yapılacak değerlendirme sonunda değişebilir. Burada önemli olan salgınla ilgili bilim kurulunun alacağı karardır. İnanıyoruz ki Bakanlar da bu karara uygun hareket edeceklerdir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73