banner72

Çay Üreticisi Açıklanacak Fiyatı Merak Ediyor

Korona virüs ile mücadele tedbirleri kapsamında Rize'de salgının yayılmaması için getirilen seyahat yasağı nedeniyle sancılı başlayacak olan 2020 yılı yaş çay sezonunun açılmasına günler kala Rizeliler açıklanacak çay fiyatını merak ediyor.

Çay Üreticisi Açıklanacak Fiyatı Merak Ediyor

Rize'de salgının yayılmasının önüne geçmek için çıkartılan seyahat yasağı kararları nedeniyle büyükşehirlerde olan Rizeliler'in ve Gürcü işçilerin de şehre gelememesi nedeniyle alınan karar kapsamında çevre illerde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda Rize'de yarıcılık yapmış ailelerin Rize'ye girişlerine kontrollü bir şekilde izin verildi. Bununla birlikte önümüzdeki günlerde açılması beklenen 2020 çay sezonu için ise vatandaşların açıklanacak fiyat konusunda beklentileri oluşmaya başladı. Genel itibariyle geçtiğimiz yıl 3 lira 3 kuruş olan yaş çay taban fiyatının bu yıl 4 lira olmasını isteyen Rizeliler, gübre fiyatlarında geçen yıla oranla fazla bir artış olmadığını fakat gıda fiyatlarında yüksek bir artış olduğunu ve bu nedenle yapılacak zammın enflasyon rakamlarının üzerinde olması gerektiğini dile getirdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi yaş çay taban fiyatının destekleme ile birlikte en az 4 TL olması gerektiğini dile getirerek "Gübre fiyatları geçen yılla hemen hemen aynı ama gıda fiyatlarına baktığımız zaman yüzde 50'lik bir artış var. Bu fiyatlar baz alınırsa herhalde 4 lira olması lazım. Ne kadar kabul etmesek bile gıda enflasyonu yüzde 50'ye vurmuş durumda. Biz markete gittiğimiz zaman her şeyde bunu görüyoruz. Piyasa fiyatının uygulanmasını istiyoruz. uygulanırsa üretici memnun olur, mağdur olmaz" ifadelerini kullandı.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ise kendilerinden maliyet hesabı çıkartılması istendiğini ve oda olarak 3 lira 33 kuruşluk bir maliyet çıkardıklarını dile getirmesine rağmen fiyat artışı olarak destekleme dahil 3 lira 90 kuruşluk bir bedelin yaş çay için uygun olacağını dile getirdi. Paliç "2019 yılında destekleme ile yaş çay fiyatı 3 lira 3 kuruştu. Bu yıl tabi ki enflasyonun üzerinde bir rakam bekliyoruz. Hem virüs dolayısıyla hem bazı şartlar zorlaştırdı, bazı maliyetler yükseldi. Biz Ziraat Odaları olarak 3 lira 90 kuruşluk bir talebimiz var. Bizden istenen maliyeti çıkardık, 3 lira 33 kuruş maliyet var. Bu nedenle destekleme dahil 3,90 gibi bir talebimiz var. Gerçekçi olmak lazım" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İhsan paşaalioğlu
İhsan paşaalioğlu - 1 yıl Önce

Çay üreticisinin üretim alanında olmaması halinde,kampanyanınin ihtiyaca cevap veremiyeceği kesindir
Bunun sonucunda ülke ekonomisi büyük zarar görecek hatta siyasi yapınında değişiklik göstereceği kesindir.

Tülay altunkays
Tülay altunkays - 1 yıl Önce

Sy çaykur genel müdürümüz açıklamalarınız yersiz buldum çünkü çok eskiden imece usul çay toplanırken herkesin çoluğu çocuğu yanındaydı bu kadar yaygın değildi şehirleşme artı çaylar da azdı şimdi insanlar dağlarda bayırlarda çay yaptı bir kişi 20.30 ton çay topluyor memleketimize benim kayınvalidem köyde yalnız 65 yaş üstüdür çayı toplasa bile alım yerine gidemez bizler çocuklarımızla birlikte şehirlerdeyiz yurt dışından okadar kişiler gelip gidiyor ülkemize bizlerde bir çare bulup yollarımızı açmanızo talep ediyoruz yada çay toplama günümüzü belli edin bizlerde ona göre gelip çayları mızı toplayalım yoksa bu yıl çayları mız dalda kalacak yurt genelinde herşey zam üstüne zam gelirken bizim çayımız dan gelen parayı çöpe atamayıx

SIRADAKİ HABER

banner74

banner73