ÇAY ÜRETİCİSİNİ SEVİNDİREN AÇIKLAMA

TARIM BAKANI FARUK ÇELİK ÇAY ÜRETİCİSİNİ SEVİNDİREN AÇIKLAMA YAPTI.

ÇAY ÜRETİCİSİNİ SEVİNDİREN AÇIKLAMA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çay Kanununun Bakanlar Kuruluna gönderildiğini ve referandum sonrası uygulanacağını söyledi.

YENİ KANUNLA ÖZEL SEKTÖRÜN, ÇAYKUR FİYATININ ALTINDA ÇAY ALIMI YAPAMAYACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çay Kanunu İçeriğiyle ilgili ilk defa açıklamalarda bulunurken, 14-15 maddelik Çay kanununun bakanlar kuruluna gönderildiğini, referandum sonrasında hayata geçireceklerini söyledi.

İşte Bakan Çelik'in 14-15 maddelik Çay Kanunu ile ilgili açıkladığı birkaç madde...

-- Kalitenin sağlanması ve fiyat istikrarı için kuru çayın borsa dışında alım satımını yasaklanacak.

-- Yaş çayda referans fiyat  belirlenecek. Bu fiyat altına çay alımı engellenecek. Bunu fabrikalarla ve üreticilerle konuştuk. Mesela biz fiyat açıklıyoruz 200 lira çay geliyor vatandaş 130 liraya sattım diyor bu olmayacak. Bütün kesimlerle uzlaştığımız bir konudur bu. Biraz serbest piyasaya aykırı görünüyor ama üreticinin lehine olan bir şeydir bu dedi.

-- Organik Çay üretimi Yaygınlanacak

-- Çay paketleme ile ilgili belli bölgeler belirlenecek. Paketleme fabrikaları yeniden değerlendirilecek. Çay kaçakçılığına yaptırımlar uygulanacak

-- Çayda kalite ve standarda göre sınıflandırmalar getirilecek.

Öte yandan Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, kendisinin bile Kanunun tamamını bilmediğini, Çay Kanununun gizli kapılar arkasında hazırlanarak bakanlığa sunulmasının kendilerini tedirgin ettiğini, Hazırlanan kanunun Rize'de anlatılmaması ve maddelerin tamamının söylenmemesinin üreticiyi mağdur edebileceğini, tepkilere neden olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 08:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil akhıldız
Halil akhıldız - 2 ay Önce

Her yıl aynı söylemlerle halkın karşısına çıkıyorlar uygulamaya gelince değişen hiç bir şey olmadığını görüyoruz ben 2006 yılında özel sektöre çay verdim hala ücretini alamadım sayın bakanın buna bir çözüm bulmasını istiyoruz 11 12 yıldır bekliyoruz ısmınıde vereyim maltepe çay sanayi derepazarı ben bu parayı almakıçın beklerken bana çıkmış çay kanunundan bahsediyor önce milletin mağduriyetini gidersin

şinası hatınoğlu
şinası hatınoğlu - 2 ay Önce

inanmıyorum oyun içinde oyun

Senozlu
Senozlu - 2 ay Önce

Ya arkadaş herkesi ihya ettiniz yeter da çayın kilosu 20 ila 25 tl yıllardır birazda emekçi yi düşünün

Fehmi bayraktar
Fehmi bayraktar - 2 ay Önce

Peki fiyat aynı olacak deniyor ödemeler devletin ödediği pilanlar içinde ödenecek mı kafalarda soru işareti bir özel sektör sahibinden açıklama bekliyoruz teşekkür ederiz

HASAN ZORLUCAN
HASAN ZORLUCAN - 2 ay Önce

halktan gizlenerek yapılan veya yapılacak uygulama hiçbirzaman halkın yararına olmamıştır.Çay kanunuda böyle düşünülüyordur.Çay üreticileri olarak kanmayalım veya halkı kandırmağa sebep olmayalım.Yoksa güzelim bölgemiz açlığın yoksulluğun terkedilmişliğin alanı olur.Sorumlu olmak vatandaşı bilgilendirerek deneyimlerini alarak gerçekleşebiıdiğini anlamış olmamız gerek.Bölgemizin en önemli kaynağımızı kurutmayalım.Birilerinin ihtiyacı olmayabilir veya çıkarına olabilir. Kanmayalım araştıralım.

vatandaş
vatandaş - 2 ay Önce

ver çoşkuyu kolonlar inlesin referandumdan sonraaaa neden :) referandumdan önce olmuyomu :) yavv allah aşkına şu milletle kafa bulmayın artık :)

Necmettin yildirim
Necmettin yildirim - 2 ay Önce

Çaykurda bir kanunlar cikti ben yirmi senedir çaykura 14 dunum çaylihim var simdi birşey çikardilar tapun yoksa çaykurda haklarin dunumun kaybolacak varmi böyle birsey

laz
laz - 2 ay Önce

sanki özle soktere çay kalacak


SIRADAKİ HABER