banner72

ÇAYKUR Beyaz Çayın Kilosunu 575 TL'den Alacak

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, beyaz çay üretiminde kullanılan çay tomurcuğu alımını yarından itibaren başlatacaklarını bildirdi.

ÇAYKUR Beyaz Çayın Kilosunu 575 TL'den Alacak

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, beyaz çay üretiminde kullanılan çay tomurcuğunu çay üreticilerinden kilosunu 575 TL'den alacaklarını açıkladı.

Genel Müdür Vekili Alim, yarın birinci sürgün yaş çay sezonunun açılmasıyla birlikte çay tomurcuğu alımlarını da alım yerleri aracılığıyla alacaklarını belirtti.

Yağışlı havalarda çay tomurcuğu alımı yapmayacaklarını kaydeden Alim, beyaz çay satışlarında maliyetleri yükseltmemek ve üreticilerin çay tomurcuğundan elde ettikleri gelirin devamını sağlamak amacıyla bu yıl çay tomurcuğu alım fiyatını yükseltmediklerine vurgu yaptı.

ÇAYKUR tarafından başlatılan uygulamayla 'tomurcuk' olarak bilinen çayın üst filizleri üreticiler tarafından elle toplanıyor. 1 kg beyaz çay 4-6 kilogram ‘tomurcuk’ olarak bilinen çayın üst filizlerinden elde ediliyor. Bir kişi günlük ortalama 500 gram çay tomurcuğu toplayabilmekte.

BEYAZ ÇAYIN FAYDALARI

'İmparatorların çayı' olarak adlandırılan ‘beyaz iksir’in bir çok hastalığa şifa olduğu biliniyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, beyaz çayın özellikle kolajen yıkımını baskılayıcı ve cilde esneklik veren elastin maddesinin yıkımını önleyen etkilerine bağlı olarak daha sıkı ve esnek cilt oluşumu sağlayabileceğini gösteriyor. Beyaz çayın yeşil çay gibi vücutta yağ üretimini baskılayıcı ve mevcut yağın parçalanmasını sağlayıcı etkiye de sahip olduğunu vurgulayan uzmanlar, beyaz çayın yeşil çay ya da siyah çay gibi soldurma, fırınlama, kurutma ve fermentasyon işlemlerinden geçmediği için dem renginde bir dönüşüm gerçekleşmediğini kaydediyor.

Yoğun antioksidan içeriği ile kanser türlerine karşı koruyucu olarak bilinen beyaz çay, bu özelliği ile tüm çay çeşitleri arasında nadide ve özel bir ürün olarak öne çıkıyor. Beyaz çayın diğer çaylara göre daha yüksek antioksidan etkisiyle birlikte, yağ yakıcı ve vücuttaki yağ oranını dengelemeye yardımcı etkiye sahip olduğu ve dolayısıyla obezite ve obezite ile ilişkili sorunların tedavisinde yararlı olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar, beyaz çayın faydalarını ise şu şekilde sıralıyor: "Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanserden korur. Erken dönemlerde kansere neden olan hücre mutasyonlarını engeller. Cildi güzelleştirir. Çok yüksek oranda antioksidan içerir. Tansiyon ve kolesterolü düşürür. Virüs ve bakterilere karşı etkisi yeşil çaydan daha kuvvetlidir. Çok düşük oranda kafein içerdiği için, kafeinin zararlı etkilerinden korunmayı sağlar. Zayıflamaya yardımcı olur. Florit içeriği zengin olduğundan dişlerde plak ve çürük oluşmasını önler. Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynar. Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt için etkilidir. Kemiklere faydası olur. Osteoporozda faydalıdır. Cildi kuvvetlendirici, hücre yenilemeyi destekleyici özelliği de vardır. Ayrıca C ve K vitaminlerini de içerir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73