banner72

Deve Kuşu Taktiğiyle Çay Üreticilerinin Sorununu Çözemezsiniz

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz; "Çay sezonunun başlamasına az kaldı. Peki sorunlar çözüldü mü hayır ? Çay üreticilerinin mağduriyeti giderildi mi ? Yanıtı çay üreticileri verecektir."

Deve Kuşu Taktiğiyle Çay Üreticilerinin Sorununu Çözemezsiniz

Yerelde kişilerin çözümle uğraşma gayretleri var ama herkesin bildiği gibi sorunlar Ankara tarafından çözülebilir. Karar ve yetki onlarda ,eğer çözülmezse bu işin sorumlusunun siyasi iktidar olduğunun bilinmesi gerekir.

Rize’nin 3 Milletvekili var. Üçü de iktidar partisinden. Sadece birini görüyoruz. Bir tanesi zaten yoktu, diğeri de maçlardan sonra ortada yok. Muhtemelen ligler başladıktan sonra görürüz.

Deve kuşu taktiğiyle sorunlar çözülmez..Çözülmediğini de görüyoruz.Neyse…

Salgın başladığı günden itibaren sorunları ve çözüm yollarını ortaya koyduk ve bu konuda çok sayıda açıklama yaptık. Suçlamak ve eleştirmek yerine  bir kez daha önerilerimizi ortaya koyuyoruz

1-    Salgınla İlgili Bilim Kurulu bir an önce toplanıp Rize dışından gelecek üreticilerle ilgili açıklama yapsın ? Çay üreticileri gelebilecek mi, gelemeyecek mi ?
2-    Eğer , Çay Üreticileri gelebileceklerse hangi koşullarda gelebilecekleri açıklansın…
3-    Eğer Çay üreticileri  Sağlıkla ilgili gerekli önlemler alınsa bile gelemeyeceklerse  bunun nedenleri ayrıntılı bir şekilde Çay üreticilerine açıklansın..
4-    Eğer Çay üreticileri gelemeyecekse Çayların nasıl toplanacağı, toplattırılacağı bunun yönteminin ne olacağı ve vatandaşın nasıl mağdur olmayacağı net bir şekilde anlatılsın.
5-    Çay Fiyatı ; Taban Fiyat olarak açıklansın..
6-    Özel sektör Taban Fiyatın altında alım yapmayacağını açıklasın. Eğer açıklanmıyorsa Bu konu yasa ile kararlaştırılsın.
7-    Kota kaldırılsın..Kaldırılamıyorsa Kota oranları geçen yıla göre % 50 yükseltilsin..(Bu arada Allahın verdiği Çay’da kota ve kontenjanmı olur sözünün üzerinden 18 yıl geçtiğini hatırlatalım)
8-    Yaş Çay Alım fiyatının 4-4,5 Tl  aralığında belirlenmesi gereklidir. Bu rakama yüksek diyenler Pazar ve marketteki fiyatlara baksın.. Ülkemizde ki enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığını herkes bilir. Bu nedenle, 2002 yılından bu yana Yaş Çay’a Gerçekleşen Enflasyon rakamlarına % 10 Yoksullaşmama zammı ekleyerek hesap yapsak Çay Fiyatı 8. TL civarında olurdu.
9-    Salgın nedeniyle vatandaşlarımız ekonomik anlamda büyük kayıplar yaşadı, daha da çok fakirleşti. Bu nedenle Çay fiyatının 4-4,5 Tl arasında belirlenmesi bu hak kayıplarını da telafi edebilecektir.Tabi ki bu dediğimiz en az olması gereken rakam..
10-    Çaykur ‘un Finansman giderlerini ortadan kaldırmak için Çaykur’un Öz sermayesi yükseltilsin
11-    Rize giderek neredeyse yasak olmasına rağmen, Bazı üreticlerin girdiği , bazılarının ise giremediği bir il konumuna dönüşüyor. Bir takım üreticilerin özel izinler aldığı ve bu şekilde çay toplamak için Rize ‘ye geldiği söyleniyor. Ve her gün bu  konuda çok sayıda bilgi geliyor.
12-    Eğer bir yasak koyduysanız  bu yasağın uygulanmasında ADALETİ SAĞLAMAK zorundasınız.
13-    Eğer adaleti sağlayamıyorsanız bu eksikliği ortadan kaldırmak zorundasınız.

Taban fiyat düşük açıklansın ,destek fiyatı yüksek olsun açıklaması doğru değildir. Bu üretici üzerinden kar etme amacıdır. Etik değildir. Bu öneriyi yapanlar inanıyorum ki bunu bir daha düşüneceklerdir..


Hayırlı ramazanlar, Sağlıkla kalın.

Saltuk DENİZ
İl Başkanı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73