banner72

Kovid-19 Rize’yi de Okulları da Vurdu!

Rize’de yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği Kovid-19 vakaları günlük 300’e, toplamda 10 bine yaklaştı. Kentte birçok okulda öğrencilerde Kovid-19 tespit edilmesi nedeniyle Kovid-19 tespiti yapılan sınıflarda yüz yüze eğitime ara verildi.

Kovid-19 Rize’yi de Okulları da Vurdu!

Türkiye'de son 24 saatte 139 bin 675 Kovid-19 testi yapıldı, 2 bin 483 kişiye hastalık tanısı konuldu, 81 kişi hayatını kaybetti. Ülke genelinde vaka ve ölüm sayıları hızlı bir şekilde artışa geçerken Rize’de de vatandaşların vurdumduymazlığı ve maske, mesafe, hijyen kuralına uymamaları nedeniyle benzer durum yaşanıyor. Birçok okulda birçok sınıfta öğrencilerde Kovid-19 tespit edilmesi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilirken, 16-20 Kasım'ı kapsayan hafta sonlarıyla beraber 9 günlük 1. ara tatil dönemi de bu sınıflarda erken başladı. Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe de pandemi sürecindeki en kritik süreçte bulunulduğunu belirterek hiç kimsenin keyfi sebeplerle risk alma lüksü bulunmadığını söyledi.

Rize’de günlük 1000’e yakın Kovid-19 testi yapılırken günlük vaka sayıları 200-250 arasında değişiyor. Vaka sayılarının 300’e doğru hızla ilerlediği Rize’de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Rize’den tedavi amacıyla Trabzon’a giden ve Trabzon’da tedavi sırasında hayatını kaybedenlerle beraber 200’e yaklaştı. Kentte Mart ayından itibaren Kovid-19 vakası tespit edilen kişi sayısı ise 10 bine yaklaştı.

Rize’de vatandaşların Kovid-19 öncesi gibi bir hayat sürmek istemeleri ve maske, mesafe hijyen kuralına uymamaları nedeniyle Kovid-19 vaka artışları yüz yüze eğitim öğretime de darbe durmaya başladı. Kovid-19 nedeniyle gecikmeli başlayan eğitim öğretimde bir çok okulda öğrencilerde Kovid-19 tespit edilmesi nedeniyle Kovid-19 tespiti yapılan sınıflarda öğrenciler 14 günlük karantina için evlerine gönderildi. Yüz yüze eğitime ara verilen birçok sınıfta böylece 16-20 Kasım tarihleri arasındaki 1. ara tatil dönemi erken başladı. Karantina için evlerine gönderilen sınıflardaki öğrenciler bu süreçte uzaktan eğitimle eğitim hayatlarına devam edecek. 

SAĞLIK MÜDÜRÜ TEPE: KRİTİK SÜREÇTEYİZ, KİMSENİN KEYFİ SEBEPLERLE RİSK ALMA LÜKSÜ YOK

mustafa-tepe-017.jpg

Kentte vaka sayılarının pik yapması nedeniyle Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe bir kez daha uyarılarda bulunurken, virüsün çok hızlı yayıldığına ve pandemi sürecindeki en kritik süreçte olunduğuna ve aynı ev içerisinde sosyal mesafe kuralının uygulanması için de çaba gösterilmesi gerektiğine dikkat çekerek tehlikenin bu denli büyük olduğu bir dönemde artık kimsenin keyfi sebeplerle risk alma lüksü bulunmadığını vurguladı.

Kentte özellikle son iki aydır düşüş eğiliminde olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının kasım ayı ile beraber hızla yükseldiğini, özellikle de son iki günde ekim ayı ortalamasının iki katına yaklaşıldığını bildiren Tepe, yaptığı yazılı açıklamada, virüsün yayılım hızının vakalara yansıdığını, dışarıda bulunulan her sürecin virüsü eve getirmek için net bir sebep olduğunu belirtti.

Türkiye genelinde olduğu gibi Rize'de de sayıların hızlı bir tırmanışa geçtiğine dikkat çeken Tepe, "Özellikle son iki aydır düşüş eğiliminde olan vaka sayılarımız kasım ayı ile beraber hızla yükselmiştir. Özellikle son iki günde, ekim ayı ortalamasının iki katına yaklaşmış durumdayız." ifadesini kullandı.

Tepe, havaların soğumasının bu süreci olumsuz etkilediğinin altını çizerek, vatandaşlardan içinde bulunulan bu durumu ciddiye almalarını, kendilerinin, sevdiklerinin ve toplumun sağlığı için üzerlerine düşen tüm sorumlulukları eksiksiz yerine getirmelerini istedi.

Virüsün çok hızlı yayıldığına ve pandemi sürecindeki en kritik süreçte olunduğuna işaret eden Tepe, tehlikenin bu denli büyük olduğu bir dönemde artık kimsenin keyfi sebeplerle risk alma lüksü bulunmadığını vurguladı.

Tepe, çok gerekmediği sürece asla kalabalık ortamlara girilmemesi gerektiğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu: "Artık vatandaşlarımızdan zaman geçirmek, stres atmak, eğlenmek, sohbet etmek gibi hiçbir sebeple kuralların harfiyen uygulanmadığı, bir tek kişinin dahi maskesiz olduğu mekanları tercih etmemelerini ve buralara asla girmemelerini istemek zorundayız. Masalar arası mesafenin yeterli olmadığı, ortamın kalabalık olduğu özellikle de kapalı hiçbir mekanda asla bulunmamalıyız. En yakın arkadaşlarımız veya aynı ortamı paylaştığımız iş arkadaşlarımızla bile bir masa etrafında karşılıklı, yakın mesafede yeme-içme gibi maskenin çıkartılmak zorunda kalındığı hiçbir etkinlikte bulunmamalıyız. Artık misafir kabul etme, misafirliğe gitme, dışarıdan gelene 'hoş geldin' ziyareti, doğum günü, altın günü birlikteliklerden kesinlikle uzak durmalıyız."

Aynı ev içerisinde sosyal mesafe kuralının uygulanması için de çaba gösterilmesi gerektiğine dikkati çeken Tepe, şunları kaydetti: "Elden geldiğince özellikle yaşlılarımızdan uzak durmalı, ortak havlu, bardak gibi eşya kullanmamalı, evi sık sık havalandırmalı ve özellikle eve girerken el hijyenimize maksimum dikkat etmeliyiz. Toplum olarak hepimiz çok yorulmuş, sıkılmış olabiliriz. Neredeyse birçok insandan, 'Nasıl olsa bize de bulaşacak, sıkmayalım artık.' söylemleri duyuyor olabiliriz. Tüm bunlar asla ve asla bizde umutsuzluğa, yılgınlığa sebep olmamalıdır. Unutmamalıyız ki gecenin en karanlık olduğu an, şafağa en yakın olan zamandır."

Tepe, virüsün tedavisi için mücadele eden sağlık çalışanlarına ve yayılmaması için azami gayret gösterenlere teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73