Organık Tarım Ve Çay Sektöründe Ki Önemi Konulu Program Kadırga Tv De

Ekonomide rekabetin yaygınlaştığı günümüzde daha kaliteli ve tercih edilir ürünler üretme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Dünya çay sektörü rekabetin en yoğun yaşandığı sektörler arasında yer almaktadır. Dünya çay tüketim pazarında büyük paya sahip olabilmek için kaliteli ve organik çay üretimine geçişin zorunlu olduğu konusunda hemen herkes hemfikirdir.

Organık Tarım Ve Çay Sektöründe Ki Önemi Konulu Program Kadırga Tv De

Türkiye’nin tarım alanlarının sadece %2'si organik tarım yapılmakta. Organik tarımın yüzde 90’ı ise ihraç edilmekte. Türkiye 80 milyon nüfusu ile organik ürün tüketiminde çok büyük bir potansiyel pazar. Dolayısıyla organik üretim Türkiye’nin gerek geniş tarım üretim sahalarına sahip olması gerek iç tüketim fazlalığı gerekse ihracat şansı bakımından ülkemize ciddi kazanç sağlayacak olması şüphesizdir.Bu konuda Çaykurun Çalışmları gerçekten dikkat çekici.

Organik tarımın avantajlarına ve organik ürüne talebin artmasına rağmen gerek müstahsil gerekse işletmeci ve devletin tarım birimleri tarafından verimlilik ve sürdürülebilirlik noktasında şüpheler bulunmaktadır. Özellikle bahsedilen kaygılar organiğe geçiş kararının alındığı çay tarımında yoğun yaşanmakta. Sektörün tüm muhatapları başta verim azalması kaygısı taşıyor. Aynı zamanda çayda organiğe nasıl bir süreçte geçilecek, çaylıklar yenilenecek mi, tüm alana yeterli gübre temin edilebilecek mi, gübreleme nasıl yapılacak, ürün kaybı bedeli karşılanacak mı, budama desteği organik çayda verilecek mi, gübre nasıl temin edilecek, ürünü sadece Çaykur’mu alacak ve ürün boşluğu kaçak çay riskini mi doğuracak sorularının cevapları hala merak ediliyor. Organik üretimle dünya çay pazarımız ne kadar genişleyecek, ülkemiz ekonomisine ne kadar girdi sağlayacak, müstahsil bundan ne kadar fayda sağlayacak gibi ayrıntılarda sorgulanıyor.

Bu bağlamda gerek organik tarıma geçmenin avantajlarının yansıtılması, ürüne çevreye sektörün geleceğine ne tür katkılar sağlayacağı, organik ürünün sağlığa faydaları yanı sıra kaygıların cevap bulması ve organik tarım fikrinin yaygınlaştırılması için  çaykurun sponsorlugu ve katkılarıyla vatandaşları bilgilendirici konunun uzmanları tarafından  gerçekleştirilecek olan gündem isimli proğram Rize merkez de 13.12.2017 tarihinde saat 14:00 da ve Artvinin İlçesi olan Hopada15.12.2017 tarihinde  saat 14:00 da geniş katılım ile gerçekleştirilecek söz konusu proğram bölgemizde uydudan yayın yapan Kadırga TV de  de naklen yayınlanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 07:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER