banner72

Rize'de 30 bin insan ciddi risk altında.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Mehmet Bekaroğlu, Rize'de dolgu alanında yapılan binalarda yaşayan insanların risk altında olduğunu söyledi.

Rize'de 30 bin insan ciddi risk altında.

Yaptığı konuşmada Bekaroğlu TMMOB’un ve bağımsız kuruluşların raporlarının olduğunu ve Türkiye’de 20 milyon civarındaki yapı stoğunun yarısının riskli olduğunu söyledi. Kartal’da Yeşilyurt apartmanı çöktü, bunu konuşuyoruz ama Türkiye’nin her tarafında 10 milyon bina riskli diyen CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu; Rize ile ilgili bir ihbarda bulunayım. Dün ve bugün gelen haberlerde Engindere Mahallesinde birkaç binanın 10 yıldan beri yan yattığı söyleniyor.

Rize’nin deniz dolgusu ile elde edilmiş arazileri üzerinde kurulu Ekrem Orhon Mahallesinde, Valilik, Emniyet, Belediye binalarının da arasında olduğu aşağı yukarı 5 bin bina risk altında. İnşaat Mühendisleri Odasının, üniversitelerin raporları var. Binlerce binanın deniz dolgusu üzerine kurulduğu, sağlıklı malzeme kullanılmadığı, temellerinin deniz suyu korozyonu nedeniyle aşındığı ve her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten raporlar var. Ben bunu 20 senedir anlatıyorum ama kimse parmağını kımıldatmamış.

Rize’nin bir önceki belediye başkanı da 2011’de ve 2013’te iki kez bu konuyla ilgili açıklama yapmış. “Rize’deki belediye blokları çürüdü gitti, yıkmam gerekir” diye Rize halkına ilan etmiş. Kişisel girişimlerimle Sayın Özhaseki’ye bakanlığı zamanında defalarca konuyu anlattım. Sayın Özhaseki Rize’ye giderek şu açıklamayı yaptı: “Dolgu alanı üzerinde kurulu binaların yeniden yapılması da mümkün değil, tamamen tasfiye edilecek.” Gece 15-20 bin kişinin kaldığı, gündüz 25-30 bin kişinin dolaştığı bu alanın tümüyle tasfiye edileceğini ifade etmiş, geçmiş gitmiş.” dedi. ÖZHASEKİ’NİN DE CUMHURBAŞKANI’NIN DA GÜNDEMİNDE RİZE YOK!  Şu anda onlar Ankara’yı kurtarmaya çalışıyor, tecrübeme bakarak beni seçin diyorlar diyen Bekaroğlu; '' Rize’nin politikacıları, milletvekilleri, Rizeli Cumhurbaşkanı ve hiç kimse de bu konuyla ilgili değil. Buradan ihbarda bulunuyorum; Rize’de Yeşilyurt Apartmanı benzeri bir durumun yaşanması durumunda olayın sorumluları şu anki iktidardır. Rize’de geçmişte yerel iktidarda bulunanlardır. Ve defalarca bu konu kendisine ulaştırılan Sayın Cumhurbaşkanı’dır ve Rize Milletvekilleridir.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73