banner72

Rize'de Çay Hasadı Toplantısı Yapıldı

Rize'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'de önümüzdeki günlerde başlayacak olan çay hasadı için değerlendirme toplantısı yapıldı.

Rize'de Çay Hasadı Toplantısı Yapıldı

Rize Ticaret Borsasında Rize Valisi Kemal Çeber başkanlığındaki toplantıya AK Parti Rize Milletvekili Muhammet Avcı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, Ticaret Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Borsa Başkanı Mehmet Erdoğan ile çok sayıda davetli katıldı. İlçe kaymakamları ise toplantıya telekonferans sistemi ile katıldı.

rizede-cay-hasadi-toplantisi-yapildi-(2).jpg

Toplantı öncesi Vali Çeber, gazetecilere yaptığı açıklamada, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerine yaş çay müstahsillerinin giriş çıkışı için alınan ortak kararın halk sağlığı açısından önemli olduğunu, vatandaşların hassas dönemde bu karara saygı göstereceklerine inandığını belirtti.

Bölgede aldığı en zor kararın yaş çay hasadı için aldıkları karar olduğuna değinen Çeber, vaka sayılarındaki artışın il dışından gelenlerin olmasından kaynaklı bu kararı almak zorunda kaldıklarını ifade etti.

rizede-cay-hasadi-toplantisi-yapildi-(6).jpg

Rize'ye gelen ilk Kovid-19 vakasının İstanbul'dan geldiğini aktaran Çeber, "Bugün itibariyle vakaların yüzde 80'inin dışarıdan geldiğini ve bölgedeki insanlara bulaştırdığını görüyoruz. İlk olaydan bu güne 40 günlük süreç içerisinde dışarıdan gelen vatandaşlarımız odaklı bir süreç yaşadık. İlk iller açıklandığında nüfusa göre en yoğun dördüncü ildi. Bugün itibariyle o yerde değiliz. Geçen hafta itibariyle 20-30 sıralamadaki iller içindeyiz. Seyahat yasağı başladıktan sonra ilimizde vakalar azaldı. Son on gündür vaka sayıları 1-2 arasında değişiyor." dedi.

Ekonomi için önemli olan yaş çay hasadı için alınan kararların önemine değinen Çeber, "Salgınla temel mücadele insanların bulunduğu yerde kalması gerektiği için mayıs ayı hasadı için izin verilemiyor. Kararımız Ankara'da bakanlıklarımız ile yazılmış ortak bir karardır. " diye konuştu.

Seyahatin yoğunlaştığı illerde vakaların arttığına dikkat çeken Çeber, "Rize'ye vatandaşlarımızın gelemediği için ne kadar üzgün olduklarını biliyoruz ama temel önceliğimiz sağlık. Temel önceliğimiz bir hemşehrimizin bile hastalanmaması. Bunun tek bir yolu var. bulunduğu yerde kalması." şeklinde konuştu.

Tedbirlerin hepsini verileri izleyerek aldıklarına vurgu yapan Çeber, şöyle devam etti. "115 tane hastamız kahraman sağlıkçılarımızın bizlerin gayretleri ile iyileşti. Yaklaşık 170 hastamız vardı, 115 tanesi iyileşti ve taburcu oldu. Sadece Üsküdar'da 53 bin Rizeli var. Sadece Üsküdar'da Rize'ye gitmek isteyen binlerce hemşehrimiz var. Kartal, Bayrampaşa düşünün. Toplam çay müstahsil sayısı 200 bin. Rize'deki müstahsil 135 bin. Düzelttiğimiz bu durumdan sonra sadece Üsküdar'da binlerce başvuru olduğunu düşünürseniz, çay müstahsili olan herkese izin verildiğinde neler yaşayabileceğimizi düşünün." 

Yaş çay toplama döneminde fedakarlık dönemi olduğuna vurgu yapan Çeber, "Biz bu işin altından kalkarız. Hemşehrilerimiz köylerinde çaylarını toplatabilecek işleri organize edebilirler. Muhtarlar, ziraat odaları, ÇAYKUR hazırlıkları yapar, yerel hemşehrilerimiz, 'Bugün o gündür.' de bu işin altından kalkar. Bazı arkadaşlar 'Madem öyle Vali çıksın, çayı toplasın.' diyor. Toplarım, yapabildiğimi kadar toplarım. Becerebildiğim kadar toplarım. Gün bugündür. Birbirimize yardımcı olacağız." ifadelerini kullandı.

rizede-cay-hasadi-toplantisi-yapildi-(7).jpg

- AK Parti Rize milletvekili Muhammet Avcı :

Avcı, çok zor bir kararı aldıklarını, bunun insan sağlığı açısından önemli bir karar olduğunu, bu kararın birçok kesimin ortak kararı olduğunu söyledi.

İl dışındaki vatandaşların çay hasadı için hassas olduğunu aktaran Avcı, alınan kararın bir yasak olmadığını, koruma kararı olduğunu aktardı.

İnsanların can güvenliği için olağanüstü koşullardan geçilen dönemde alınan kararların anlaşılabilir olması gerektiğine işaret eden Avcı, "Oluşabilecek olumsuzlukların sorumluluğunu  kimse taşıyamaz. Çok olağan koşullardan geçmiyoruz. olağanüstü koşulların kararları olağan süreçlerle yorumlanmamalı. Aslı vazifemiz vatandaşımızın can güvenliğidir." dedi.

Bu kararın İstanbul'dan geleceklerin ve Rize'de yaşayanların can güvenliği açısından çok değerli olduğunun altını çizen Avcı, "Pandeminin yaygın olduğu bu dönemde ilimize yaklaşık 100 bin klişinin gelecek olması iyi değerlendirilmelidir. Hekimlerimizin bize verdiği bilgiler doğrultusunda karar alıyoruz. Rize'yi küçük bir havuz olarak düşündüğümüzde dışarından gelecek 100 bin kişiden yüzde biri virüsü taşıyor olsa sağlıklı kişilerin hasta olarak dönmesine neden olabilir. Karar bütün hemşehrilerimizi korumaya yönelik bir karardır." ifadelerini kullandı.

rizede-cay-hasadi-toplantisi-yapildi-(4).jpgyas-cay-toplantisi-rize.jpgrizede-cay-hasadi-toplantisi-yapildi-(3).jpgrizede-cay-hasadi-toplantisi-yapildi-(9).jpgrizede-cay-hasadi-toplantisi-yapildi-(10).jpgrizede-cay-hasadi-toplantisi-yapildi-(12).jpg

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şakir Çakırusta
Şakir Çakırusta - 2 yıl Önce

Bizim çayları kim toplayacak kardeşim bu nasıl bir karar

Muhammet sarı
Muhammet sarı - 2 yıl Önce

Sayın valim bu kararları çok zor aldıysanız
Kolay olanı yapın sokaklardaki boş gezen insanlara ceza yazın millet cirit atıyor meydanlarda genellikle 65 yaş üstü

SIRADAKİ HABER

banner74

banner73