banner72

Rize'yi, Çayı ve Çaykur'u kurtarmanın yolu budur

Rize 'Nin Corona İle Sınavı ;.İlan Edilmeyen Sokağa Çıkma Yasağı , Ne Yapacağını Bilemeyen Çay Müstahsilleri..

Rize'yi, Çayı ve Çaykur'u kurtarmanın yolu budur

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz çay toplama zamanı gelmeden çay üreticisi için önlem alınması gerektiğini ifade etti. Başkan Deniz, “İlk olarak şubat ayında yapmış olduğumuz basın açıklamasında Salgının Çin'den yayıldığına dikkat çekerek Batum Kapısının kontrol altına alınması gerektiğini söylemiştik; Ne zaman yapıldı Mart Ayı içinde yapıldı.10 Mart'ta Rize'de ilk vaka çıktığından beri Rize 'de sokağa çıkma yasağı olması gerektiğini söylemiştik. İki nedenden dolayı; Birinci neden; Salgının Rize'ye girmesini engellemek ve varsa da yayılmasını önlemek. İkinci Neden de;  Çay  sezonuna hazırlanmak için. Peki, Rize'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi mi?  Edilmedi “ dedi

Başkan Deniz, “Rize Valiliğine çağrı yaptık Halka Ücretsiz maske verin diye; Hem Rize'de hem Türkiye'de verilmeye başlandı. Rize'deki vakaların çoğunluğu İstanbul'dan gelenler ve belli bir kısmı da Umre vs. ile ilgili, peki önlem alındı mı?  Sadece Alınan Önlem; evlerinde izolasyon... Tuttu mu bu önlem, tutmadı” dedi.

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, Rize için en büyük sorunlardan ve en önemli sorunlardan birisi de bu, Rize'ye çay toplamak zorunda oldukları için gelmek zorunda kalan insanlar. Peki, bu vatandaşların suçu mu? , Değil... Dün, İstanbul'da Virüs tespit konan ve evde izolasyona gönderilen kişi kaçarak Fındıklıya geliyor, 10-15 gün Fındıklı sokaklarında dolaşıyor. Dün karantinaya alınıyor ve sonuçta irtibata geçtiği  herkes karantinaya alınıyor...  Bunun gibi acaba Rize'de kaç örnek Var?. Kaç kişi var.?

Bu iş Rize'de patlamaya hazır bomba gibi duruyor.

Başkan Deniz, “Rize'de 10 Martta ki İlk Vakadan bu yana 27 gün geçmiş vaka sayısı 116 ya çıkmış, ölü sayısı 3 olmuş, 4.000 e yakın insanda evlerinde izolasyonda. Ve giderek de vaka sayısı artıyor. Vakaların çoğunluğu İstanbul'dan gelenlerden. Bir kısmı da diğer nedenler. Yerelde görev yapan herkesin elinden gelen her şeyin en iyisi yapmaya çalıştıklarını görüyoruz, biliyoruz. Emeklerine teşekkür ediyoruz. Fakat bu karar Hükümet tarafından verilmesi gereken bir karardı yapılmadı.. Sağlık Bakanı, Virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin edemedik derken virüsün yayılma hızını anlatmaya çalışıyordu. Fakat kendi çalışma arkadaşlarına anlatamamış oldu. Oysa Yapılması gereken belliydi. Rize 'de İl genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etmekti. Yapılmadı. Çay üreticisi ile ilgili açıklamalar yapılabilirdi; Yapılmadı. Çay üreticisine güvence verilebilirdi; yapılmadı, Çaykur' da çalışacak olanlara bilgi verilmedi; Çay üreticisi bilgiden yoksun bırakılınca herkes zorunlu olarak Rize'ye geldi. Rize'ye gelenleri kimsenin suçlamaya hakkı yok” dedi.

Bu iki konuyu birçok kere dile getirdik. Açıklamalar yaptık.

Başkan Deniz, gelinen durum ve özellikle bugün yaşanan olay Rize'yle ilgili daha radikal kararların alınmasını gerektiriyor. Bari bu sefer gecikmeyin. Rize İl Genelinde BİR AN ÖNCE sokağa çıkma yasağı getirilip, herkesi test ederek ya da bu süre zarfında belirti gösterenleri test ederek izolasyona almak ve hastalığın daha da yayılmasını engellemektir. Çaykur Genel Müdürlüğü bir an öne açıklama yapmalıdır. Ve çay üreticisine mağdur edilmeyeceklerine dair garanti vermelidir. Rize'yi, Çayı ve Çaykur'u kurtarmanın yolu budur” dedi..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayri.kopuz.
Hayri.kopuz. - 2 yıl Önce

Geç.kalmadan.tedbir.alınmali.ordu.ve.giresundan.gelenler.karantınaya.alinmali

SIRADAKİ HABER

banner74

banner73