Rize'nin Milletvekili Sayısı Kaç Olacak.

2017 Anayasa Referandumu Sonrası Değişen Sistemde, İllerin Yeni Milletvekili Sayılarında da Değişiklik Oldu.

Rize'nin Milletvekili Sayısı Kaç Olacak.

Yeni Anayasa ile Birlikte Milletvekili Sayısının 600'a Yükselmesi ile Birlikte, İllerdeki Milletvekili Sayılarında da Önemli Değişiklik Oldu.

Ancak, Rize ili Bu Değişiklikten Etkilenmedi. Rize Önümüzdeki Dönemlerde de Mecliste 3 Milletvekili ile Temsil Edilecek.

Aynı Şekilde Artvin ili de Bu Değişimden Etkilenmedi ve 2 Milletvekili ile Temsil Edilmeye Devam Edecek.

İşte Yeni Milletvekili Sayıları;İllerin milletvekili sayısı değişti... İşte yeni sayılar...

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Yüksek Seçim Kurulu kararına göre, Ankara'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 32'den 36'ya yükseldi ve iki olan seçim çevresi üçe çıkarıldı. Ankara'nın seçim çevreleri Birinci Bölge: Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı ve S.Koçhisar, İkinci Bölge: Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam ve Pursaklar, Üçüncü Bölge: Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle olarak yeniden düzenlendi.

Karar kapsamında, 88 olan İstanbul'un çıkaracağı milletvekili sayısı 97'ye, İzmir'in 26 olan çıkaracağı milletvekili sayısı 28'e yükseltilirken, seçim çevresi sayıları aynı kaldı.

Kararla, Bursa'nın seçim çevresi ikiye çıkarılırken, çıkaracağı milletvekili sayısı da 18'den 20'ye yükseltildi.

Kararla ayrıca, illere göre çıkarılacak milletvekili sayısı Gaziantep, Antalya, Mersin, Kocaeli ve Şanlıurfa'da iki milletvekili artarken, bazı illerde de birer milletvekili fazlalaştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2017, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER