banner72

Yaş Çay Alım Kampanyası İçin Havanın Isınması Bekleniyor

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, "Bu hafta havanın soğuk geçtiği, gelecek haftanın da soğuk geçeceği düşünülürse çayın 15 gün daha toplanacak boyuta gelmesi zor görünüyor. Toplanacak duruma geldiği an bekletmeden kampanyayı açacağız" dedi.

Yaş Çay Alım Kampanyası İçin Havanın Isınması Bekleniyor

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, yeni sezon yaş çay alım kampanyasına ilişkin, "Bu hafta havanın soğuk geçtiği, gelecek haftanın da soğuk geçeceği düşünülürse, çayın 15 gün daha toplanacak boyuta gelmesi zor görünüyor. Toplanacak duruma geldiği an bekletmeden kampanyayı açacağız." dedi.

Alim, yaptığı açıklamada, yaş çay alım sezonu öncesi eksperlerin göreve başladığını söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı gerekli tüm tedbirleri aldıklarını, bahçeden bardağa kadar bütün süreci planladıklarını bildiren  Alim, üreticilere günlük ve saatlik randevu verilmesi için düzenleme yapacaklarını ifade etti.

Alim, "Bu yıl fabrikalarımızda tedbirler çok daha yüksek olacak. Fabrika içinde var olan sosyal mesafeyi çok daha dikkatli uygulayacağız. Üreticilerimizin ve çalışanlarımızın sağlık anlamında bir düzeni olacak." diye konuştu.

Alım için dönüm başına yaş çay kotasını belirleme çalışmalarının devam ettiğini belirten Alim, "Önceki yıllardan çok daha fazla olacak. Son yılların en yüksek kotası olabileceğini söyleyebilirim." dedi.

Alim, yaş çay fabrikalarının nisan sonu itibarıyla tamamen hazır olduğunu dile getirerek şöyle devam etti: "Yaş çayın başlamasına en erken 15 gün daha var. Bölgede yaptığımız incelemelerde en erken alım yapılan Artvin'de bile henüz çay yeterli olgunluğa gelmedi. Çay bazı yerlerde dere içlerinde yanmış. Bazı yerlerde çok kısa. Bu hafta havanın soğuk geçtiği, gelecek haftanın da soğuk geçeceği düşünülürse, 15 gün daha toplanacak boyuta gelmesi zor görünüyor. Toplanacak duruma geldiği an bekletmeden kampanyayı açacağız."

- "Daha güzel bir kampanya dönemi geçireceğiz"

Bu yıl alımlarda sıkıntı yaşanmayacağını belirten Alim, günlük yaş çay alım kapasitesinin 9 bin ton olacağını söyledi.

Alim, "Geçmişte sıkıntıya girmeden çayı yabancı işçi topluyordu. Yaklaşık 600 milyon liranın yurt dışına gittiği söyleniyordu. Biz geçen yıl yabancı işçiye bağımlılığı, randevulu gün sayısını artırarak azaltmaya çalışmıştık. Üretici bir gün randevu olunca işçi bulmak zorunda kalıyordu. Bunu 3 güne çıkararak üreticilerimizin taleplerini karşıladık." diye konuştu.

Üreticilerden endişe etmemelerini isteyen Alim, "Daha güzel bir kampanya dönemi geçireceğiz. Herkes çaya girmiş olacak. Okullar tatil. Ailece çaya girileceğini düşünüyorum. Belki de 15-20 yıl önceki gibi bu yıl da imece usulü bunu yapacağımızı düşünüyorum. 'Biz bize yeteriz Türkiye' kampanyasında olduğu gibi çay üreticisi olarak biz bize yeteriz. Çayımızı toplayabilir, üstesinden geliriz." dedi.

- "Son yılların en az stoğuyla sezona gireceğiz"

Alim, bu yıl ilk kez özel sektöre 17 bin ton kuru çay sattıklarını belirterek, "Bir özel firmaya daha 10-15 bin ton satma aşamasındayız. Stoklarımız da bugün itibarıyla 70 bin ton civarında. Mayıs 15'e kadar çay olmayacağını düşünürsek stoklarımızda 60 bin ton çay olacak. Son yılların en az stoğuyla sezona gireceğiz." diye konuştu.

Alim, şunları kaydetti: "2019 ile 2020 mart ayları karşılaştırmasında ciroda yüzde 44'ten 46'ya çıkılmış. Hacim olacak 46,5'ten 46,7'ye çıkılmış. Ortalama fiyat olarak da 27,4'ten 34'e çıkmış. Geçen yılla bu yıl karşılaştırıldığında ilk 4 ayda ÇAYKUR'un kuru çay satışları çok yukarıda. Fiili olarak 40 bin ton çay satışı yapılmış ki böyle bir satış yıllardır hiç olmamış. Normalde çay satışlarında yılın ilk 3 ayı sönük geçer. Koronavirüs etkisini bilemiyoruz ama satışlarımız çok iyi."

Alim, özel sektörün bu işin bir parçası olduğunu belirterek, ortaklaşa hareket edilmesi halinde her kesimin memnun olacağını söyledi.

- "Budama yapamadık diye endişelenmeyin"

Üreticilerin, budama yapamadıkları için ÇAYKUR'a yaş çay satamayacakları endişesi taşıdıklarını dile getiren Alim, "Kimse endişelenmesin. Bu yıl üreticilerimiz ÇAYKUR'a ve özel sektöre çay satmadan budamasını yaptırıp bize haber verirse bahçelerindeki budama miktarını yazacağız. Üretici ardından satışlarına başlayabilecek." dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevim parlak
Sevim parlak - 1 yıl Önce

Sayin caykur genel mudurumuz cayimizin basina gelemiyoruzki cayimizi topyalim kim baskasinin bahce sinirini tanir bircok olaylar cikacak bize bir care bulun kendi cayimizi toplayalim

Ahmet turkoglu
Ahmet turkoglu - 1 yıl Önce

Sayın müdürüm ben İstanbul’da yaşıyorum kendi çayımı kendimiz kesiyorduk şimdi bizi Rize’ye sokmuyosunuz bizim çayımız ne olacak bizlerle ilgili hiç bir açıklama yapılmıyor biz bir haber bekliyoruz bizi bilgilendirirseniz memnun olucaz

Melek akyuz
Melek akyuz - 1 yıl Önce

Yazıyı okudum hayretler için de cayi imece usulü toplarız diyorsun beyfendi peki o toplayacak kişiler nerde istanbulda orda burda benim bile kızım istanbulda çünkü orda kocası çalışıyor kızım gelip hem kendi hemde benim cayimi toplayacaktı cunki ben hastayım kolum ameliyatlı doktorlar sakın cayliga girme kolunu kaybedersin diyorlar oldun be bi koldan ne olur çayınızı imece usulü toplayın diyor Allah akıl fikir versin size ne diyim bu kadar yurt dışından insanları rizede bile yurtlarda karantinada tuttunuzbi istanbuldan gelenlerini tutamiyorsunuz yada başka bir düşüncenizmi var anlamadim ne yapmaya çalışıyorsunuz güya gruplar kurulacakda çaylar toplanacak ah ah rizede bu gençler vardıda bizni görmedik onlar çay toplasa yapancı işçiye niye o kadar paralar verildi Allah aşkına biraz düşünün insanların sabrıyla oynamayın lutfen

Azmi Karadeniz
Azmi Karadeniz - 1 yıl Önce

İstanbuldayım,internet üzerinden çagımı toplayacağım, burdaki kaymakamlıklarda eksper gönderin kantarınız kurun, taşımasını zamanında yapın iftara geç kalmayalım,

Kerim kerim uzun
Kerim kerim uzun - 1 yıl Önce

Rizenin dışında olanlar çayını nasıl toplayacak yollar kesik

ENDER.  ŞEN
ENDER. ŞEN - 1 yıl Önce

GEREKLI. ORANDA. BUDAMA. İŞİMI. W01O. YILINDA. YAPMIŞIM. 15. DÖNÜM. ÇAYA. SAHİBİM. KARA. KARA. KÖTÜ. DÜŞÜNMEKTEYİM. ŞAŞKINLIK. İÇİNDEYİM

Recep Ulusoy
Recep Ulusoy - 1 yıl Önce

Tişartaki mustasil doktor kontrolü yabilib çaya gonterilir

SIRADAKİ HABER

banner74

banner73