banner72

104 bin kişi aranıyor 40 bini işçi

Şirketlerden İŞKUR’a 104 bin eleman talebi geldi, bunun 40 bini işçi taleplerinden oluştu. Şu dönemde şirketlerin en çok aradığı eleman ise beden işçisi. Bunun dışında tarımdan tekstile, gıdadan inşaata kadar her alanda şirketler işçi arıyor.

104 bin kişi aranıyor 40 bini işçi

Türkiye’nin her bölgesinden 104 bin eleman aranıyor. İŞKUR, aranan eleman sayısını duyurdu. Buna göre şirketlerden, İŞKUR’a gelen eleman talebi, bir başka ifadeyle açık iş talebi, 104 bini geçti. 104 binin 40 bine yakını da işi statüsünden aranan elemanlardan oluşuyor.

EN ÇOK BEDEN İŞÇİSİ
İŞKUR’a, Haziran ayında, şirketlerden, 210 bin kişinin üzerinde açık iş için başvuru yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine oranla da şirketlerden gelen eleman talebinde yüzde 13’lük bir azalma oldu. Kurum, Haziran ayında 98 bin 197 kişiyi de işe yerleştirdi. Bu yılın Ocak-Haziran döneminde ise şirketlerden, İŞKUR’a 1,2 milyon eleman ihtiyacı için başvuru yapılırken, 2017’nin aynı dönemine göre açık iş başvurularında yüzde 9,7’lik azalış yaşandı. Kurum, bu yılın ilk yarısında da 537 bin kişiyi işe yerleştirdi.

Şimdilerde ise İŞKUR’a 104 bin eleman ihtiyacı için şirketlerden başvuru yapıldı. Şu dönemde şirketlerin en çok aradığı eleman ise beden işçisi. İŞKUR’a Türkiye’nin tüm illerinde toplam 26 bine yakın beden işçi talebi geldi. Bu da şu anlama geliyor, bu dönemde Kurum’a gelen eleman talebinin yüzde 25’i beden işçisinden oluştu. Beden işçisinin dışında da şirketler; tarımdan tekstile, makine imalat sanayiinden otomotive, gıdadan inşaata kadar hemen hemen her alanda işçi arıyor.

İkinci sırayı ise satış danışmanı aldı. Şirketler, 4 bin 450 satış danışmanı için İŞKUR’a müracaat etti. Bu dönem en çok aranan elemanlar arasında, 4 bin 189 başvuru ile temizlik görevlisi, 3 bin 794 kişi ile de güvenlik görevlisi geliyor. Açık iş başvuruları arasında 2 bin 694 kişi ile makineci de bulunuyor. Yine bu dönemde şirketlerin yoğun olarak aradığı eleman arasında garson, konfeksiyon işçisi, kasiyer, reyon görevlisi, büro memuru ve şoför de bulunuyor.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73