banner72

Bakan Albayrak'tan enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon verisine ilişkin olarak, "Gelinen seviye enflasyonla topyekün mücadele gerektiriyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak'tan enflasyon açıklaması
banner75

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte kur ve ithalat fiyatlarının etkisinin önemli rol oynadığını kaydeden Albayrak, “Fiyat istikrarı açısından zorluk ve risklerin farkındayız. Merkez Bankası Nisan ayından bu yana önemli bir parasal sıkılaşma gerçekleştirdi; ayrıca yakın dönemde döviz ve TL likidite yönetimini güçlendirmek için önemli adımlar attı” dedi ve şöyle devam etti:

“Enflasyon görünümünü etkileyen bütün parametreler değerlendirilerek para politikası çerçevesinde gereken tedbirlerin alınacağından eminiz. Para politikasının hareket alanını genişletecek mali ve yapısal düzenlemeler bu sürece destek verecektir. Özetle, para politikası fiyat istikrarı hedefi çerçevesinde şekillenmeye devam edecektir.”

Albayrak'ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

 

Swap hamlesi, TCMB VİOB adımı gibi işlemlerin yerel piyasalarda disiplin/bildirim yükümlülükleriyle yapılmasını sağlayacak altyapıyı/pazarları oluşturmak için gerekli adımları yakında atacağız

Ülke olarak (örtülü sermaye kontrolü gibi) piyasa dışı uygulamalara başvurmayı geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de başvurmayı düşünmedik ve düşünmeyeceğiz

Gelinen seviye enflasyonla topyekün mücadele gerektiriyor. 

ABD'de Halkbank ile ilgili ceza beklemiyoruz. 

IMF'ye başvurma planımız yok. 

Maliyet şokları sonrası kısa vadede geçici artışlar normal.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73