banner61

Bakanlık, girişimcilere 200 bin TL hibe veriyor! Kimler bu desteği alabilir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 100 Günlük Eylem Planı kapsamında Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programının 2018 yılı ikinci çağrısında girişimci adaylarına 200 bin TL hibe verileceğini açıkladı. İşte detaylar...

Bakanlık, girişimcilere 200 bin TL hibe veriyor! Kimler bu desteği alabilir?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tarafından hazırlanan 100 Günlük Eylem Planı kapsamında sunulan icraatlara bir yenisi eklendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından verilen müjdeye göre, genç girişimcileri teşvik edecek paketin detayları belli oldu. Peki Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı kapsamındaki 200 bin liralık hibe kimlere verilecek?

BAKANLIKTAN 200 BİN TL HİBE!

Bakanlık tarafından destek verilen (BİGG) Teknogirişim Programı ile 2018 yılı ikinci çağrısında genç ve girişimci adaylarının hayallerini gerçeğe dönüştürülmesi yönünde yapılan çalışmaların teknoloji ve yeni yenilik odaklı iş fikirleri, nitelikli istihdam oluşturacağını açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, fikirin en temelinden pazara kadar olan her yenilikçi fikrin Bakanlık ve Devlet olarak desteklediklerini açıkladı. Bakanlık olarak bu sayede uluslararası rekabet gücü olan, teknoloji düzeyi daha yüksek olan ürün ve hizmet geliştirilebilen firmaların ekonomiye destek olacağını düşündüklerini belirtti. Ekonomiye sağlanan bu destek ile birlikte aynı zamanda sağlanan nitelikli ürünler ile dış bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlandığı belirtilmektedir. Program dahilinde bu zamana kadar bin girişimcinin yatırım desteği alarak şirketlerini kurdukları ve fikirlerinin hayata geçirildiği açıklandı.

Teknogirişim Sermayesi Desteği alabilmek için yapılan başvurular, akademisyen, sanayici ve yatırımcılardan oluşan bir heyet tarafından değerlendirilecek. Uygulayıcı kuruluşlar ise eğitim, mentörlük, kuluçka, işbirliği ağlarının kullanımı, iş fikirlerinin doğrulanması ve girişimcinin TÜBİTAK’a sunacağı iş planı önerilerinin onaylanması gibi faaliyetleri gerçekleştirecek. “Akıllı Ulaşım”, “Enerji ve Temiz Teknolojiler”, “Sanayide Dijital Dönüşüm”, “İletişim ve Sayısal Dönüşüm”, “Sağlık ve İyi Yaşam” ile “Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme” başlıklı tematik alanlarda başvuru yapılabilecek. BİGG 2018 yılının ilk çağrısına 3 bin 323 girişimci başvuru yaptı ve 146 girişimci Tekno Girişim Sermayesi Desteği almaya hak kazandı.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Program kapsamında teknoloji ve yenilik odaklı girişim faaliyetinde bulunmaya aday, Teknogirişim Sermayesi Desteği çağrısında belirtilen nitelikleri taşıyan, örgün öğrenim veren üniversitelerin

- Herhangi bir lisans programından 1 yıl içerisinde mezun olabilecek  öğrenci,

- Yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci,

- Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden herhangi birini en çok 10 yıl önce almış kişi başvuru yapabilir.

 

BUGÜN BAŞLIYOR!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 100 Günlük İcraat Programı’nın sıkı takipçisi olduklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, genç girişimciler için hazırlanan destek programına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bakanlığımız, BİGG Teknogirişim Programı ile genç ve yenilikçi girişimci adaylarının hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirleri, nitelikli istihdam oluşturacak teşebbüslere dönüşüyor. Fikirden pazara kadar olan yenilikçi faaliyetler destekleniyor. Bu sayede uluslararası rekabet gücü olan, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmet geliştirebilen başlangıç firmaları ekonomiye kazandırılıyor. Böylelikle nitelikli ürünlerde dış bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlanıyor. Program dahilinde bugüne kadar yaklaşık bin girişimci, şirketlerini kurdu ve fikirlerini hayata geçirdi. Yarın (3 Eylül 2018) itibariyle 2018 yılı ikinci çağrısına çıkılıyor. Girişimci adayları, onay aldıkları iş planlarıyla birlikte TÜBİTAK’a başvurarak 200 bin TL tutarındaki yüzde 100 hibe destekten yararlanabilecek.”

İkinci çağrı için yapılan müracaatlar en hızlı şekilde değerlendirilirken, destek programından yararlanmak isteyenler, http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1512-teknogirisim-sermayesi-destegi-programi-bigg linkinden detaylı bilgilere ulaşabiliyor.

Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ...

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER