Bedelli başvurusu 450 bine yaklaştı

3 Ağustos'ta başlayan ve 3 Kasım'da sona erecek bedelli askerlik başvurularında sayının 450 bine yaklaştığı öğrenildi.

Bedelli başvurusu 450 bine yaklaştı

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bedelli askerlik uygulamasına  yönelik çalışmalar, Milli Savunma Bakanlığı koordinesinde Genelkurmay Başkanlığı  ve Kuvvet Komutanlıklarının ilgili birimlerinin katılımıyla yoğun şekilde devam  ediyor. Sürece Jandarma Genel Komutanlığı yetkilileri de katkı sağlıyor.

Bedelli askerlikten faydalanmak üzere 450 bine yakın başvuru yapıldı.

Başvuru şartları

Düzenlemeye göre, bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu  tarihten önce doğup 15 bin Türk lirası ödeyenler yararlanabilecek. Uygulamadan  faydalanacaklar 21 gün temel askerlik eğitimi alacak.

Yurt dışında yaşayanlar ile resmi olarak yurt dışında 3 yıldan daha  fazla çalışanlar, 2 bin avro ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığınca verilecek  uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Kanuna göre, bedelli askerlikten faydalanmak isteyen hak sahipleri, 3  Ağustos'ta başlayan ve 3 Kasım'a kadar sürecek üç ay boyunca başvurularını  e-Devlet üzerinden, ayrıca yurt içinde askerlik şubeleri ile yurt dışında  konsolosluklar aracılığıyla yapabilecek.

Hak sahibi olduğu belirlenerek müracaatı kabul edilen yükümlüler,  başvuru belgesini aldıktan sonra bankaya 15 bin lira yatıracak. Yükümlüler,  bedeli yatırdığını gösteren dekontu askerlik şubelerine teslim ederek celp  duyurusunu bekleyecek.  

İlk birlikler belli oldu

Bedelli askerlik uygulamasına ilişkin celp takvim süreci de işliyor.

Müracaat sürecini tamamlamış bedelli askerlik hizmetine tabi  yükümlülerden, üç celp döneminden ilkinde temel askerlik eğitimi alacaklara  ilişkin bilgiler, e-Devlet sistemi üzerinden yayımlanmıştı.

Yükümlüler, temel askerlik eğitimi alabilecekleri birlikleri sistem  üzerinden öğrenirken bilgiler, ayrıca yükümlülerin adlarına kayıtlı cep  telefonlarına da mesaj olarak da gönderilmişti.

Milli Savunma Bakanlığınca, bedelli askerlikten faydalanmak  isteyenlere üç celp döneminde temel askerlik eğitimi verileceği, ilk celp  döneminde birliklere sevk işleminin 15 Eylül'de, ikinci sevk işleminin 6 Ekim'de,  üçüncü sevk işleminin de 27 Ekim'de yapılacağı açıklanmıştı.

İkinci celp dönemine ilişkin sevk bilgileri 6 Eylül'de, üçüncü celp  dönemine ilişkin bilgiler de 27 Eylül'de e-Devlet sistemi üzerinden ilan  edilecek.

İlk 3 dönemde yer almayan diğer yükümlülerin celp planlaması da 3  Kasım'dan sonra ayrıca duyurulacak.

İşlemlerini geciktirenler kapsam dışına çıkartılacak

Celp dönemleri ilan edilen yükümlülerin, yoklamalarını celp dönemleri  için belirlenen ve e-Devlet'te kişisel olarak belirtilen yoklama tarihine kadar  tamamlamaları gerekecek.

Gerekli işlemleri süresi içinde tamamlamayan yükümlüler, bedelli  askerlik kapsamı dışına çıkartılacak.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER