banner72

Dolar, Euro, Sterlin ne kadar? 13 Ağustos Pazartesi son dakika döviz kuru!

Haftanın ilk gününde de döviz kurlarında hareketlilik devam ediyor. Dolar kaç TL? Euro kaç TL? Sterlin kaç TL? Son günlerin en çok merak edilen konularının başında euro ve dolar ne kadar oldu sorusu yer alıyor. İşte 13 Ağustos Pazartesi piyasalardaki son durum...

Dolar, Euro, Sterlin ne kadar? 13 Ağustos Pazartesi son dakika döviz kuru!

Türkiye ve ABD arasındaki kriz sonucu dolar ve euro yükselişe devam ediyor. Amerika, Türkiye’ye karşı kur saldırılarına son sürat devam ediyor. Dün gece doların tırmanmasından sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan açıklama geldi. Bakan Albayrak, ekonomik saldırılara karşı her türlü önlemin alındığını belirtti. Hazırlanan planların bugünden itibaren devreye gireceğini belirtti. Bunun yanında Başkan Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Çin, Rusya, İran, Ukrayna gibi ülkelerle ticaretin milli para birimleri üzerinden yapılmasının planlandığını bildirmişti. Peki dolar euro ne kadar oldu? İşte 13 Ağustos Pazartesi güncel döviz kurları..

DOLAR KAÇ TL?

Dolar, yeni haftanın ilk gününe dalgalanmalar ile devam ediyor. 13 Ağustos 2018 saat 11:00 itibari ile Dolar 6.8728 seviyelerinden işlem görüyor.

EURO KAÇ TL?

Euro ise 13 Ağustos 2018 saat 11:00 itibari ile 7,8344 seviyelerinden işlem görüyor.

STERLİN KAÇ TL?

İngiliz Sterlini ise 8,7995 seviyelerinde işlem görmektedir.

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ!

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada bankalara ihtiyaç duydukları tüm likiditenin sağlanacağı duyurularak, finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların işleyişinin sürdürülmesi amacı ile alınan tedbirler sıralandı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amaçlarıyla aşağıdaki tedbirler alınmıştır:

I. Türk lirası likidite yönetimi:

1) Merkez Bankası tarafından gün içi ve gecelik vadedeki hazır imkânlar çerçevesinde bankalara ihtiyaç duydukları tüm likidite sağlanacaktır.

2) Türk lirası işlemler karşılığında alınan teminatların iskonto oranları tür ve vadelerine göre güncellenerek bankalara teminat yönetiminde esneklik tanınacaktır. Söz konusu düzenleme ile bankaların mevcut serbest teminatlarının iskonto edilmiş değerinde yaklaşık 3,8 milyar TL tutarında artış olması öngörülmektedir.

3) Bankaların Türk lirası işlemleri için kullanabilecekleri teminat döviz depo limitleri 7,2 milyar Euro seviyesinden 20 milyar Euro´ya çıkarılmıştır.

4) 2018 Yılı Para ve Kur Politikası metninde yer aldığı üzere, temel fonlama aracı olan 1 hafta vadeli repo ihalelerine ilave olarak ihtiyaç duyulan günlerde geleneksel yöntemle 91 güne kadar vadeli repo veya depo satım ihalesi açılabilecektir.

5) Bankacılık sistemi fonlama ihtiyacının yüksek olduğu günlerde vadeleri 6 - 10 gün arasında olmak kaydıyla farklı vadelerde birden fazla repo ihalesi açılabilecektir.

6) Bankaların teminat yönetimine esneklik kazandırılması amacıyla, 1 hafta vadeli repo ihalelerinde kazanan tekliflerin bir bölümünün veya tamamının, bankalar tarafından talep edilmesi halinde repo işlemi yerine aynı faiz oranı ve vade ile Bankalararası Para Piyasasında depo işlemi olarak sonuçlandırılmasına imkân tanınacaktır.

II. Döviz likidite yönetimi:

1) Bankalar bir hafta vadeye ek olarak bir ay vadeyle de döviz depo imkânından yararlanabileceklerdir.

2) Merkez Bankası döviz depo piyasasındaki aracılık faaliyetlerine yeniden başlayacaktır. Bu çerçevede, Döviz ve Efektif Piyasaları Uygulama Talimatı ile belirlenen kurallar doğrultusunda döviz depo piyasasında bankalar Merkez Bankası aracılığı ile birbirlerinden borç alıp verebileceklerdir.

3) Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar ABD doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında iyileştirmeye gidilebilecektir.

4) Bankalar Döviz ve Efektif Piyasalarında kendilerine tanınan limitler dahilinde döviz karşılığı efektif işlemleri yoluyla Merkez Bankasından efektif temin edebileceklerdir.

Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecektir. Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır."

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73