banner72

Gazze'de UNRWA'ya bağlı kurumlarda genel grev

Gazze'deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) bağlı kurumlarda, mali kriz yaşayan ajansın çok sayıda personelini işten çıkarma kararını protesto amacıyla genel grev ilan edildi.

Gazze'de UNRWA'ya bağlı kurumlarda genel grev

GAZZE

Gazze'deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) bağlı kurumlarda, mali kriz yaşayan ajansın çok sayıda personelini işten çıkarma kararını protesto amacıyla genel grev ilan edildi.

UNRWA'ya bağlı sağlık kurumları ve tedarik merkezlerinde, ajansın faaliyetlerinde kısıtlamaya gitmesi ve çok sayıda çalışanın iş akdini feshetmesine tepki gösterilerek iş bırakıldı.

Bu arada Gazze'deki UNRWA merkezinde düzenlenen gösteride de ajansın personel sayısını azaltma kararı protesto edildi.

Gösteride, UNRWA Gazze Operasyonlar Müdürü Matthias Schmale ve Genel Komiseri Pierre Krahenbühl'den söz konusu kararı iptal etmesi istendi.

UNRWA Çalışanları Birliği, dün, mali kriz yaşayan ajansın çok sayıda personelini işten çıkarma kararını protesto amacıyla Gazze Şeridi'ndeki ofislerini kapattığını duyurmuştu.

ABD'nin yardımları askıya alması mali krize yol açtı

UNRWA, ABD'nin kendisine yaptığı 365 milyon dolarlık yardımın 300 milyon dolarını dondurması nedeniyle ciddi mali kriz yaşıyor.

Ajansın Acil Durum Programı kapsamında çalışan 113 kişinin, bu ay sona eren geçici iş akdinin yenilenmeyeceği, 900 kişinin de 2018 yılı sonuna kadar kısmi çalışmaya sevk edildiği belirtilmişti.

UNRWA Çalışanları Birliği Başkanı Emir el-Mishal de daha önce yaptığı açıklamada, bu yılın sonuna kadar yaklaşık bin çalışanın işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Bu bin kişiden 125'inin görevine fiili olarak son verildi. Bunlardan bir kısmı, ajans içinde 25 yıldan fazla süredir çalışıyor." demişti.

Mishal, ayrıca bazı çalışanların herhangi bir gerekçe belirtilmeden iş akdinin daimiden geçiciye dönüştürüldüğüne dikkati çekmişti.

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov ise UNRWA'nın Gazze'deki bazı operasyonlarını ağustos ayından itibaren askıya alacağını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler, UNRWA'nın 217 milyon dolara ihtiyacı olduğunu belirterek, bu yardımın sağlanmaması durumunda gıda ve ilaç yardımlarını da içeren programını ciddi şekilde azaltmak zorunda kalabileceği uyarısında bulunuyor. UNRWA'nın yardımları Filistinli mülteciler için büyük önem taşıyor.

Muhabir: Nour Mahd Ali Abu Aisha, Zeynep Tüfekçi

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73