banner72

LGS tercihleri yerleştirme sonuçlarını MEB sorgulama sayfası! 2018

Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği 2018 LGS yerleştirme sonuçları için geri sayım başladı. Bu sene ilk defa düzenlenen Liseye Geçiş Sınavı yani LGS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak ve nasıl öğrenilecek? İşte konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığın'da

LGS tercihleri yerleştirme sonuçlarını MEB sorgulama sayfası! 2018

Bu yıl MEB tarafından ilk defa düzenlenen LGS yani Liseye Geçiş Sınavı tercih sonuçları için heyecan dorukta. 30 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinde duyurulacak olacak LGS yerleştirme sonuçları nasıl öğrenilecek? Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği LGS tercih sonuçları için geri sayım başladı. Liseye kayıt yaptıracak öğrenciler ya istedikleri bir okula gidebilecek ya da adrese dayalı sistemle evlerinin yakınından bulunan liselere gidebilecek. Sınavın bu sene ilk defa düzenlenmesi sebebiyle Liseye Geçiş Sınavı (LGS) tercihleri de büyük merak konusu oldu.

LGS 1.nakil başvurusu nasıl yapılır? e-Okul ek yerleştirme sayfası...

LGS YERLEŞTİRME YANİ TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

 

e-Okul’un sorgu ekranında LGS tercih sonuçları, geçmiş sınav ve tercih işlemlerine bakılarak saat 10:00 ile 14:00 arasında açıklanması bekleniyor. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz haberimizin detayından MEB ile aynı anda görüntüleyebilirsiniz.

E-OKUL GİRİŞ SAYFASINA NASIL ERİŞİLİR?

30 Temmuz 2018 tarihi itibariyle MEB'in resmi sitesi e-Okul'da açıklanacak olan LGS tercih sonuçlarını öğrenmek için E Okul'a giriş yapmanız gerekir. Bunun için "Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarası, Okul numarası, Birkaç güvenlik sorusu yanıtmalamanız" ardından LGS yerleştirme sonuçları sayfasına erişmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-Okul giriş sayfasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

e-Okul Liseye Geçiş Sınavı tercih sonuçları için tıklayınız

BOŞ KONTENJANLARIN İLANI VE NAKİL SÜRECİ NASIL OLACAK?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından nakil süreci başlayacak. Yerleştirme sonuçları ile beraber açıklanacak boş kontenjanlara göre öğrenciler okullara nakil başvurusu kolaylıkla yapabilecek. Sonuçların açıklanmasını takip eden ilk hafta başında 4 haftalık nakil süreci de başlayacak. İşte 2018 LGS nakil başvuru ve yerleştirme takvimi de şu şekilde:

lgs-sınavı-2018

1. Nakil başvuru haftası: 6-10 Ağustos

Nakil sonuçları: 13 Ağustos

2.Nakil başvuru haftası: 13-17 Ağustos

Nakil sonuçları: 19 Ağustos

3.Nakil başvuru haftası: 27-31 Ağustos

Nakil sonuçları: 3 Eylül

4.Nakil başvuru haftası: 3-6 Eylül

Nakil sonuçları: 8 Eylül

OKULLAR BU SENE NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı bilgilere göre; 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak ve 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak 2019 - 1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayıp 14 Haziran 2019 Cuma sona erecek.

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9'uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin uyum eğitimi 10-14 Eylül 2018'de yapılacak.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73