banner72

Limon Fiyatları Aldı Başını Gidiyor! 10 Lirayı Gördü

Bahçede kilosu 1 ila 1,5 TL arasında alıcı bulan limon, pazar tezgahlarında 10 liraya satılıyor. Bu duruma bir anlam veremeyen vatandaş da el yakan fiyatlardan dolayı limon tezgahlarına yaklaşamıyor..

Limon Fiyatları Aldı Başını Gidiyor! 10 Lirayı Gördü
Geçen yıl Türkiye genelinde 1 milyon 7 bin ton üretimi yapılan limonun fiyatı cep yakıyor. Bahçede kilosu 1 ila 1,5 TL arasında alıcı bulan limon, tezgahta yaklaşık 10 liraya satılıyor.

VATANDAŞLAR ŞAŞKIN

Türkiye'nin en önemli narenciye üretim merkezlerinden biri olan Çukurova'da üretilen limon fiyatları, aldı başını gidiyor. Adana'daki marketlerin manav reyonlarında satışa sunulan limon fiyatı, görenleri şaşkına dönüyor. Vatandaşlar, perakende kilosu 10 liraya yaklaşan limon fiyatlarından memnun olmuyor.

DALINDA 1 LİRAYA ALICI BULUYOR

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, fidanlarda ve erkenci türde hasadı yapılan limonun boyutuna göre dalında 1 ila 1,5 TL arasında alıcı bulduğunu söyledi.

"ÜRETİCİ SATIŞI İLE PAREKENDE FİYATI ARASINDA UÇURUM VAR"

Bazı marketlerde limonun 9,5 TL'den satışa sunulduğunu belirten Doğan, "Satışa sunulan bu ürünlerin etiketinde alış fiyatı 5 TL, vergiler 0,73, sevk giderleri 0,12, mağazacılık giderleri de 0,88 TL olmak üzere maliyet toplamı 6,73 TL gibi rakamlar yer alıyor. Limonun üretici satışı ile perakende fiyatı arasında uçurum var. Yüreğir Ovası'nda yer alan narenciye bahçelerindeki diğer limon türünün hasadına ise Eylül ayının başında başlanılacak" dedi.

Adana,Türkiye

Kaynak: HABERLER.COM

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73