banner72

Ticaret Bakanlığından ABD'ye tepki: Ek Vergiler, Dünya Ticaret Örgütü Kurallarına Aykırıdır

ABD’nin, demir-çelik ve alüminyum ürünleri vergilerinin iki katına çıkarma kararına tepki gösteren Ticaret Bakanlığı, Ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır. dedi..

Ticaret Bakanlığından ABD'ye tepki: Ek Vergiler, Dünya Ticaret Örgütü Kurallarına Aykırıdır
Ticaret Bakanlığı, Amerikan yönetiminin Türkiye'den yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerinin sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 50'ye çıkarılacağı yönündeki kararına ilişkin, "ABD yönetimi tarafından bugün duyurulan çelik ve alüminyuma ek vergiler Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırıdır." açıklamasında bulundu.

KAYBEDEN İKİ ÜLKENİN ÜRETİCİLERİ OLUR

Bakanlığın yazılı açıklamasında ABD yönetimi tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan duyuruda, Türkiye'den yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerinin sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 50'ye çıkarılacağının açıklandığı ifade edildi. ABD tarafından alüminyum ve çelik ithalatında 23 Mart'ta tüm ülkelere karşı sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 25 ek vergi uygulaması yürürlüğe konulduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Ek gümrük vergisine konu demir çelik ve alüminyum ürünlerinde ABD'ye ihracatımız, 2017 yılında 1,1 milyar dolar olup, aynı yıl 157 milyar dolar tutarındaki toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 0,7'ye (binde 7) tekabül etmektedir. Bahse konu ürünlerde ABD'den 2017 yılı ithalatımız 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır. ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırıdır."

Amerika Birleşik Devletleri,Dünya Ticaret Örgütü

Kaynak: HABERLER.COM

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 20:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73